China AA141TA04--G1 14.1 inch 1280*800 Resolution TFT LCD Display Panel
  1. China AA141TA04--G1 14.1 inch 1280*800 Resolution TFT LCD Display Panel
AA141TA04--G1 14.1 inch 1280*800 Resolution TFT LCD Display Panel
  1. MOQ: 1 pcs
Model Name AA141TA04--G1
Diagonal Size 14.1"
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA 107PPI
Active Area 303.36(W)×189.6(H) mm
Outline Size 332(W)×222.5(H) ×20.2(D) mm
Brightness 550 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥10)
Application Industrial
Weight 1.72Kgs (Typ.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 80 °C
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA141TA04--G1
Model Name AA141TA04--G1 Diagonal Size 14.1"
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA 107PPI Active Area 303.36(W)×189.6(H) mm
Outline Size 332(W)×222.5(H) ×20.2(D) mm Brightness 550 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥10) Application Industrial
Weight 1.72Kgs (Typ.) Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 80 °C Brand Name Mitsubishi
Model Number AA141TA04--G1 Place of Origin China
AA141TA04--G1 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA141TA04--G1
Manufacturer Mitsubishi
Model Name AA141TA04--G1
Screen Size 14.1 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Numbe 1280(RGB)×800 [WXGA] 107PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 303.36(H)×189.6(V) mm
Bezel Area 306.4(H)×192.6(V) mm
Outline(mm) 332(H)×222.5(V) ×20.2(D) mm
Treatment Hard coating (6H), Antireflection
Luminance 550 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
View Direction 6 o'clock
Response Time 4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 262K/16.7M 46% NTSC
Light Source CCFL [4 pcs] , 50K hours , W/O Driver
Weight 1.72Kgs (Typ.)
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Operating Temperature: -30 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C