China AA106TA01-CA1 LCD Monitors Screen 10.6 inch 1280*768 LCD Display Panel
  1. China AA106TA01-CA1 LCD Monitors Screen 10.6 inch 1280*768 LCD Display Panel
AA106TA01-CA1 LCD Monitors Screen 10.6 inch 1280*768 LCD Display Panel
  1. MOQ: 2 pcs
Model Name AA106TA01-CA1
Diagonal Size 10.6"
Resolution 1280(RGB)×768, WXGA 140PPI
Active Area 231.36(W)×138.816(H) mm
Outline(mm) 260(H)×167(V) mm
Luminance 900 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Application Industrial/ Outdoor High Brightness
Panel Weight 640g (Typ.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Operating Temperature: -30 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA106TA01-CA1
Model Name AA106TA01-CA1 Diagonal Size 10.6"
Resolution 1280(RGB)×768, WXGA 140PPI Active Area 231.36(W)×138.816(H) mm
Outline(mm) 260(H)×167(V) mm Luminance 900 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Application Industrial/ Outdoor High Brightness
Panel Weight 640g (Typ.) Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Model Number AA106TA01-CA1 Place of Origin China
AA106TA01-CA1 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA106TA01-CA1
Manufacturer Mitsubishi
Model Name AA106TA01-CA1
Screen Size 10.6 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Numbe 1280(RGB)×768, WXGA, 140PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 231.36(W)×138.816(H) mm
Bezel Area 232.7(W)×140.1(H) mm
Outline(mm) 260(W)×167(H) mm
Treatment Clear
Luminance 900 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Response Time 12/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Support Color 262K/16.7M 50% NTSC
Light Source WLED , 100K hours , With LED Driver
Weight 640g (Typ.)
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Operating Temperature: -30 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
AA106TA01-CA1 LCD Screen Note:
AA106TA01-CA1 LCD Screen About Company:
AA106TA01-CA1 LCD Panel Shipping and Package :
AA106TA01-CA1 LCD Screen Return and Warranty:
AA106TA01-CA1 LCD Panel FAQ :
Q: How to order Mitsubishi lcd panel AA106TA01-CA1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can you tested the AA106TA01-CA1 before shipping ?
A: Of course , 10.1 inch lcd screen AA106TA01-CA1 was Strictly tested before shipping.