China AA121TH11 LCD screen 12.1 inch display 1280*800 tft lcd module
  1. China AA121TH11 LCD screen 12.1 inch display 1280*800 tft lcd module
AA121TH11 LCD screen 12.1 inch display 1280*800 tft lcd module
  1. MOQ: 2 pcs
Model Name AA121TH11
Diagonal Size 12.1"
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA 124PPI
Active Area 261.12(W)×163.2(H) mm
Outline Size 283(W)×185.1(H)×10.2(D)
Brightness 1000 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Application Industrial
Panel Weight 580g (Typ.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA121TH11
Model Name AA121TH11 Diagonal Size 12.1"
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA 124PPI Active Area 261.12(W)×163.2(H) mm
Outline Size 283(W)×185.1(H)×10.2(D) Brightness 1000 (Typ.)(cd/m²)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Application Industrial
Panel Weight 580g (Typ.) Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C Brand Name Mitsubishi
Model Number AA121TH11 Place of Origin China
AA121TH11 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA121TH11
Manufacturer Mitsubishi
Model Name AA121TH11
Screen Size 12.1 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 261.12(H)×163.2(V) mm
Bezel Area 263.52(H)×165.60(V) mm
Outline(mm) 283(H)×185.1(V) ×10.2(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 12/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Support Color 262K/16.7M 50% NTSC
Light Source WLED [4 strings] , 100K hours , W/O Driver
Weight 580g (Typ.)
Used for Industrial Outdoor High Brightness
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Operating Temperature: -30 ~ 80 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C