China LQ070T3AG02 7.0 inch 480*234 TFT-LCD Display LCD Screen Module
  1. China LQ070T3AG02 7.0 inch 480*234 TFT-LCD Display LCD Screen Module
  2. China LQ070T3AG02 7.0 inch 480*234 TFT-LCD Display LCD Screen Module
LQ070T3AG02 7.0 inch 480*234 TFT-LCD Display LCD Screen Module
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ070T3AG02
Diagonal Size 7.0"
Resolution 480(RGB)×234 75PPI
Designed For Video Door Phone /Gaming
Active Area 155.52(W)×87.75(H) mm
Outline (mm) 176.5×107.5×19.3 (H×V×D)
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5)
Mass 310±20g
Signal Type Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) , Connector 24 pins
Max. Ratings Storage Temp.: -25 ~ 70 °C Operating Temp.: 0 ~ 65 °C
Brand Name Sharp
Model Number LQ070T3AG02
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ070T3AG02 Diagonal Size 7.0"
Resolution 480(RGB)×234 75PPI Designed For Video Door Phone /Gaming
Active Area 155.52(W)×87.75(H) mm Outline (mm) 176.5×107.5×19.3 (H×V×D)
Luminance 350 cd/m² (Typ.) Viewing Angle 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥5)
Mass 310±20g Signal Type Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) , Connector 24 pins
Max. Ratings Storage Temp.: -25 ~ 70 °C Operating Temp.: 0 ~ 65 °C Brand Name Sharp
Model Number LQ070T3AG02 Place of Origin China
LQ070T3AG02 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ070T3AG02
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ070T3AG02
screen size 7.0 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 480(RGB)×234, 75PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 155.52(W)×87.75(H) mm
physical dimension 176.5(W)×107.5(H)×19.3(D) mm
Brightness 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 60:1 (Min.) (TM)
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of colors Full color
Response time 30/50 (Typ.)(Tr/Td)
View Direction 6 o'clock
Backlight type 1 pcs CCFL , 25K hours, with inverter
Touch Screen Without
screen weight 310±20g
signal system Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) , 24 pins , terminal
Supply voltage 12.0V (Typ.)
maximum rating Operating: 0 ~ 65 °C ; Storage: -25 ~ 70 °C