China LQ038J7DH52 3.8 inch 320*480 LCD Display Panel
  1. China LQ038J7DH52 3.8 inch 320*480 LCD Display Panel
LQ038J7DH52 3.8 inch 320*480 LCD Display Panel
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ038J7DH52
Diagonal Size 3.8"
Resolution 320(RGB)×480, HVGA 153PPI
Active Area 52.8(W)×79.2(H) mm
Outline Dim. 64.5(H)×92.7(V) ×4.7(D) mm
Luminance 80 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 55/55/55/55 (Typ.)(CR≥2)
Weight 55.0g (Typ.)
Interface Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 39 pins FPC
Environment Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C
Designed For Mobile Phone / Handheld & PDA
Brand Name Sharp
Model Number LQ038J7DH52
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ038J7DH52 Diagonal Size 3.8"
Resolution 320(RGB)×480, HVGA 153PPI Active Area 52.8(W)×79.2(H) mm
Outline Dim. 64.5(H)×92.7(V) ×4.7(D) mm Luminance 80 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 55/55/55/55 (Typ.)(CR≥2) Weight 55.0g (Typ.)
Interface Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 39 pins FPC Environment Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C
Designed For Mobile Phone / Handheld & PDA Brand Name Sharp
Model Number LQ038J7DH52 Place of Origin China
LQ038J7DH52 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ038J7DH52
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ038J7DH52
screen size 3.8 inches
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 52.8(W)×79.2(H) mm
physical dimension 64.9(W)×92.3(H) mm
Surface Hard coating (3H)
Brightness 80 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 60:1 (Typ.) (transmission) 2:1 (Typ.) (reflection)
Optical mode TN, normally white display, transflective
Number of colors 262K
Response time 20/35 (Typ.)(Tr/Td) ms
View Direction 1 o'clock
Backlight type WLED , no driver
refresh rate 60Hz
Touch Screen 4-wire Resistive Touch
screen weight 55.0g (Typ.)
signal system 39 pins Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , FPC
Supply voltage 5.0/3.3/15.0/-10.0V (Typ.)(VSHA/VSHD/VDD/VEE)
maximum rating Operating temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage temperature: -20 ~ 70 °C