China LQ043Y1DX03 LCD Panel 4.3 inch 480*800 TFT LCD Display
  1. China LQ043Y1DX03 LCD Panel 4.3 inch 480*800 TFT LCD Display
LQ043Y1DX03 LCD Panel 4.3 inch 480*800 TFT LCD Display
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ043Y1DX03
Diagonal Size 4.3"
Resolution 480(RGB)×800, WVGA 217PPI
Active Area 56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Size 62.46×105.9×2.3 (H×V×D)
Luminance 340 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Mass 30.0g
Interface Type Parallel RGB , FPC 45 pins
Brand Name Sharp
Model Number LQ043Y1DX03
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ043Y1DX03 Diagonal Size 4.3"
Resolution 480(RGB)×800, WVGA 217PPI Active Area 56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Size 62.46×105.9×2.3 (H×V×D) Luminance 340 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Mass 30.0g
Interface Type Parallel RGB , FPC 45 pins Max. Ratings Storage Temp.: -40 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ; Vibration Level: 6.0G (58.8 m/s²)
Brand Name Sharp Model Number LQ043Y1DX03
Place of Origin China
LQ043Y1DX03 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ043Y1DX03
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ043Y1DX03
screen size 4.3 inches
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 56.16(W)×93.6(H) mm
physical dimension 62.46(W)×105.9(H)×2.3(D) mm
Surface Hard coating (3H)
Brightness 340 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 900:1 (Typ.) (TM)
Optical mode ASV, Normally Black, Transmissive
Number of colors 65K , 72% NTSC
Response time 35 (Max.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Backlight type 8S1P WLED , without driver
refresh rate 60Hz
Touch Screen Without
screen weight 30.0g
Used for Mobile Phone
signal system Parallel RGB , 45 pins , FPC
Supply voltage 3.0/2.6V (Typ.)(VCI/VDDIO)