China LQ043T1DH42 480*272 tft LCD Display Screen 4.3 inch Touch LCD Panel
  1. China LQ043T1DH42 480*272 tft LCD Display Screen 4.3 inch Touch LCD Panel
LQ043T1DH42 480*272 tft LCD Display Screen 4.3 inch Touch LCD Panel
Model Name LQ043T1DH42
Diagonal Size 4.3"
Resolution 480×272(RGB), WQVGA 128PPI
Active Area 95.04(W)×53.856(H) mm
Outline Size 105.5(H)×67.2(V) ×4.45(D) mm
Brightness 360 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 45/45/20/55 (Typ.)(CR≥10)
Designed For Portable Navigation/ MP3 PMP
Panel Weight 60.0g (Typ.)
Signal Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI , 67 pins FPC
Max. Ratings Operating Temperature: -10 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C
Brand Name Sharp
Model Number LQ043T1DH42
Model Name LQ043T1DH42 Diagonal Size 4.3"
Resolution 480×272(RGB), WQVGA 128PPI Active Area 95.04(W)×53.856(H) mm
Outline Size 105.5(H)×67.2(V) ×4.45(D) mm Brightness 360 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 45/45/20/55 (Typ.)(CR≥10) Designed For Portable Navigation/ MP3 PMP
Panel Weight 60.0g (Typ.) Signal Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI , 67 pins FPC
Max. Ratings Operating Temperature: -10 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C Brand Name Sharp
Model Number LQ043T1DH42 Place of Origin China
LQ043T1DH42 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ043T1DH42
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ043T1DH42
screen size 4.3 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel configuration RGB Horizontal Stripe
Display size 95.04(H)×53.856(V) mm
visible size 97.2(H)×56.0(V) mm
physical dimension 105.5(H)×67.2(V) ×4.45(D) mm
Surface Matte, Hard coating (2H)
Brightness 360 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (Transmission)
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of colors 262K , 48% NTSC
Response time 8/8 (Typ.)(Tr/Td) ms
Backlight type WLED [9S1P] , 10K hours, no driver
frame rate 60Hz
Touch Screen 4-wire Resistive Touch
screen weight 60.0g (Typ.)
Interface Type 67 pins Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI , FPC
Supply voltage 1.8/(3.3/2.8)V (Typ.)(VDDIO/VCI)
maximum Operating temperature: -10 ~ 70 °C ; Storage temperature: -30 ~ 85 °C
LQ043T1DH42 LCD Screen Note:
LQ043T1DH42 LCD Screen About Company:
LQ043T1DH42 LCD Panel Shipping and Package :
LQ043T1DH42 LCD Screen Return and Warranty:
LQ043T1DH42 LCD Screen FAQ:
Q: How to order lcd panel LQ043T1DH42 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will my order 4.3 inch lcd panel LQ043T1DH42 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 4.3 inch lcd panel LQ043T1DH42 before shipping?