China LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
  1. China LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
  2. China LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
  3. China LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
LQ047K3SX08 4.7 inch 720*1280 LCD Screen Display Module
Model Name LQ047K3SX08
Diagonal Size 4.7"
Resolution 720(RGB)×1280, WXGA 314PPI
Active Area 58.104(W)×103.296(H) mm
Outline Size 61.912(H)×114.38(V) ×2.3(D) mm
Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Mass 24.5g
Interface Type MIPI (3 data lanes) , 25 pins FPC
Environment Operating Temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 70 °C
Brand Name Sharp
Model Number LQ047K3SX08
Model Name LQ047K3SX08 Diagonal Size 4.7"
Resolution 720(RGB)×1280, WXGA 314PPI Active Area 58.104(W)×103.296(H) mm
Outline Size 61.912(H)×114.38(V) ×2.3(D) mm Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Mass 24.5g
Interface Type MIPI (3 data lanes) , 25 pins FPC Environment Operating Temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 70 °C
Brand Name Sharp Model Number LQ047K3SX08
Place of Origin China
LQ047K3SX08 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ047K3SX08
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ047K3SX08
screen size 4.7 inches
Panel Type LCM, Oxide TFT-LCD
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 58.104(W)×103.296(H) mm
physical dimension 61.912(W)×114.38(H) ×2.3(D) mm
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Optical mode New Mode2, Normally Black, Transmissive
Number of colors 16.7M , 72% NTSC
Response time 30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Best View on Symmetry
Backlight type 10S1P WLED , without driver
refresh rate 60Hz
Touch Screen Without
screen weight 24.5g
Application Mobile Phone
signal system MIPI (3 data lanes) , FPC , 25 pins
Supply voltage 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCI)
maximum rating Storage temperature: -30 ~ 70 °C Operating temperature: -20 ~ 60 °C
LQ047K3SX08 LCD Screen Note:
LQ047K3SX08 LCD Screen About Company:
LQ047K3SX08 LCD Panel Shipping and Package :
LQ047K3SX08 LCD Screen Return and Warranty:
LQ047K3SX08 LCD Screen FAQ:
Q: How to order Sharp LQ047K3SX08 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will ship my order of LQ047K3SX08 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Can you test 4.7 inch lcd panel LQ047K3SX08 before shipping ?