China Touch PCAP Air Bonding NL10276BC20-18KB LCD Display screen
  1. China Touch PCAP Air Bonding NL10276BC20-18KB LCD Display screen
Touch PCAP Air Bonding NL10276BC20-18KB LCD Display screen
Model Name NL10276BC20-18KB
Diagonal Size 10.4"
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Active Area 210.4(W)×157.8(H) mm
Used for Industrial
Luminance 390 cd/m² (Typ.)
Outline (mm) 228(W)×178.5(H) mm
Viewing angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Brand Name NEC
Model Number NL10276BC20-18KB
Model Name NL10276BC20-18KB Diagonal Size 10.4"
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI Active Area 210.4(W)×157.8(H) mm
Used for Industrial Luminance 390 cd/m² (Typ.)
Outline (mm) 228(W)×178.5(H) mm Viewing angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Brand Name NEC Model Number NL10276BC20-18KB
Place of Origin China
NL10276BC20-18KB LCD Panel Product details :
NEC LCD Screen NL10276BC20-18KB
Manufacturer NEC
Model Name NL10276BC20-18KB
Screen Size 10.4inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel layout RGB Vertical Stripe
Bezel Opening 215.4(W)×161.8(H) mm
Treatment Clear, Hard coating (2H)
Luminance 390 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio -
Response 3/15 (Typ.)(Tr/Td)
View Direction 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K/16.7M 40% NTSC
Backlight 2 strings WLED , 70K hours , Without Driver
Mass -
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen PCAP, Air Bonding
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)