China 10.1 inch LCD Panel DISPLAY RV101FBB-N02-V1 new LCD screen
  1. China 10.1 inch LCD Panel DISPLAY RV101FBB-N02-V1 new LCD screen
10.1 inch LCD Panel DISPLAY RV101FBB-N02-V1 new LCD screen
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name RV101FBB-N02-V1
Screen Size 10.1"
Resolution 4920×2880 564PPI
Active Area 221.4(W)×129.6(H) mm
Outline Dim. 227.4(W)×139.5(H) ×1.07(D) mm
Treatment Antireflection
Luminance 0 cd/m²
Contrast 400:1 (Min.) (TM)
Response Time 35 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Brand Name BOE
Model Number RV101FBB-N02-V1
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name RV101FBB-N02-V1 Screen Size 10.1"
Resolution 4920×2880 564PPI Active Area 221.4(W)×129.6(H) mm
Outline Dim. 227.4(W)×139.5(H) ×1.07(D) mm Treatment Antireflection
Luminance 0 cd/m² Contrast 400:1 (Min.) (TM)
Response Time 35 (Typ.)(Tr+Td) Viewing Angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Brand Name BOE Model Number RV101FBB-N02-V1
Place of Origin China
Product details :
Brand BOE
Model P/N RV101FBB-N02-V1
Diagonal Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL , FOB
Resolution 4920×2880 564PPI
Pixel Format Rectangle
Bezel Opening -
Treatment Antireflection
Luminance 0 cd/m²
Contrast Ratio 400:1 (Min.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 35 (Typ.)(Tr+Td)
Operating Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Glass Depth -
Transmissivity 4.2% (Typ.)
Support Color Grayscale
Light Source No B/L
Weight TBD
Designed For 3D Printer
Frame Rate 75Hz
Touch Panel Without
Driver IC COG Built-in 4 source chips
Interface Type eDP (4 Lanes) , 40 pins Connector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -10 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,