China Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel
  1. China Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel
  2. China Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel
  3. China Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel
Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
brand Chimei Innolux
Model Name AT080TN64
screen size 8.0 inch
Resolution 800(RGB)×480 (WVGA) 116PPI
Display size 176.64 × 99.36 (H×V)
physical dimension 192.8 × 116.9 × 6.7 (H×V×D)
Bezel Opening 180.1 × 103.4 (H×V)
Brightness(cd/m²) 450 cd/m² (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (TM)
Apply to Car display
Brand Name Chimei Innolux
Model Number AT080TN64
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
brand Chimei Innolux Model Name AT080TN64
screen size 8.0 inch Resolution 800(RGB)×480 (WVGA) 116PPI
Display size 176.64 × 99.36 (H×V) physical dimension 192.8 × 116.9 × 6.7 (H×V×D)
Bezel Opening 180.1 × 103.4 (H×V) Brightness(cd/m²) 450 cd/m² (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (TM) Apply to Car display
Brand Name Chimei Innolux Model Number AT080TN64
Place of Origin CHINA
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
Chimei Innolux LCD SCREEN AT080TN64
Panel Brand Chimei Innolux
Panel Model AT080TN64
Panel Size 8.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 176.64 × 99.36 (H×V)
Bezel Opening 192.8 × 116.9 × 6.7 (H×V×D)
Outline Size 180.1 × 103.4 (H×V)
Surface Antiglare,
Brightness 450 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 50% NTSC
Lamp Type 3S12P WLED , 20K hours , No Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 245g (Typ.)
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Input Voltage 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: How can I trace my order of AT080TN64 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my order of AT080TN64 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of AT080TN64?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
We are one of the professional and experienced suppliers of Original AT080TN64 8 inch TFT 800*480 LCD Screen Display Panel , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.