China 15 Inch G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
  1. China 15 Inch G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
  2. China 15 Inch G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
  3. China 15 Inch G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
15 Inch G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer AUO
Model Name G156XW01 V1
screen size 15.6 inch
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Display size 344.232 × 193.536 (H×V)
physical dimension 363.8 × 215.9 × 17.35 (H×V×D)
Visual size 347.54 × 196.83 (H×V)
Luminanceration 400cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (transmission)
Responding time 6/2 (Typ.)(Tr/Td) ms
Used for Industrial
Brand Name AUO
Model Number G156XW01 V1
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer AUO Model Name G156XW01 V1
screen size 15.6 inch Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module Display size 344.232 × 193.536 (H×V)
physical dimension 363.8 × 215.9 × 17.35 (H×V×D) Visual size 347.54 × 196.83 (H×V)
Luminanceration 400cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (transmission)
Responding time 6/2 (Typ.)(Tr/Td) ms Used for Industrial
Brand Name AUO Model Number G156XW01 V1
Place of Origin CHINA
High Light 15'' Industrial LCD Panel DisplayG156XW01 Industrial LCD Panel DisplayIndustrial 15 inch lcd display panel
15 Inch LCD Display G156XW01 V1 Industrial LCD Panel Display With LED Driver
Product details :
AUO LCD SCREENGG G156XW01 V1
Manufacturer AUO
Model Name G156XW01 V1
Screen Size 15.6"
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 344.232 × 193.536 (H×V)
Outline(mm) 363.8 × 215.9 × 17.35 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 347.54 × 196.83 (H×V)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 400 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Response 6/2 (Typ.)(Tr/Td) ms
Color Depth 16.2M 70% NTSC
Backlight WLED , 50K hours , With LED Driver
Mass 1.25/1.35Kgs (Typ./Max.)
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,