China NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display
  1. China NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display
  2. China NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display
  3. China NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display
NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
manufacturer BOE
Model Name NV156FHM-T00 (BOE06DD)
screen size 15.6 inches
Resolution 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI
Display size 344.16 × 193.59 (H×V)
physical dimension 350.76 × 223.74 × 3.2 (H×V×D)
Brightness(cd/m²) 250 (Typ.)
Contrast 800:1 (Typ.) (transmission)
Touchscreen On-Cell Touch
Used for Laptop
Brand Name BOE
Model Number NV156FHM-T00
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union manufacturer BOE
Model Name NV156FHM-T00 (BOE06DD) screen size 15.6 inches
Resolution 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI Display size 344.16 × 193.59 (H×V)
physical dimension 350.76 × 223.74 × 3.2 (H×V×D) Brightness(cd/m²) 250 (Typ.)
Contrast 800:1 (Typ.) (transmission) Touchscreen On-Cell Touch
Used for Laptop Brand Name BOE
Model Number NV156FHM-T00 Place of Origin CHINA
High Light NV156FHM-T00 LCD Touch Panel Display15.6'' LCD Touch Panel Display1080 ips 15.6 inch laptop lcd
NV156FHM-T00 FHD Led Lcd With Touch Screen 1920*1080
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
BOE LCD SCREEN NV156FHM-T00 (BOE06DD)
Manufacturer BOE
Screen Size 15.6 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 344.16 × 193.59 (H×V)
Outline(mm) 350.76 × 223.74 × 3.2 (H×V×D)
Bezel Area(mm) -
Treatment Glare (Haze 0%), Hard coating (3H)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 30(Typ.)(G to G) ms
Good View at Symmetry
Work Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K 45% NTSC
Backlight 10S4P WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline Shape Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for Laptop
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen On-Cell Touch
Signal Type eDP (2 Lanes) , 40 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,