China AUO TFT LCD Display A090FW01 V0 LCD Screen
  1. China AUO TFT LCD Display A090FW01 V0 LCD Screen
AUO TFT LCD Display A090FW01 V0 LCD Screen
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name A090FW01 V0
Screen Size 9.0 inch
Pixel Format 640(RGB)×234 76PPI
Active Area 198.24 × 111.735 (H×V)
Outline Dim. 210.7 × 126.4 (H×V×D)
Bezel Opening 201.44 × 114.94 (H×V)
Mass 275±10g
Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Brand Name AUO
Model Number A090FW01 V0
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name A090FW01 V0 Screen Size 9.0 inch
Pixel Format 640(RGB)×234 76PPI Active Area 198.24 × 111.735 (H×V)
Outline Dim. 210.7 × 126.4 (H×V×D) Bezel Opening 201.44 × 114.94 (H×V)
Mass 275±10g Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Brand Name AUO Model Number A090FW01 V0
Place of Origin China
Product details :
AUO LCD SCREEN A090FW01 V0
manufacturer AUO
Model Name A090FW01 V0
screen size 9.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 640(RGB)×234 76PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 198.24 × 111.735 (H×V)
physical dimension 210.7 × 126.4 (H×V×D)
Visual size 201.44 × 114.94 (H×V)
surface treatment Antiglare
Brightness 250 (Typ.)(cd/m²)
Contrast 400 : 1 (Typ.) (TM)
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 65/65/50/65 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Backlight type 1 pcs CCFL , 10K hours
Panel weight 275±10g
Apply to Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Touch function No touch
signal system TFT Specific Analog RGB , 26 pins FPC
Supply voltage 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum rating Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,