China NL10276BC30-17 NEC 15 inch1024*768 LCD Panel Display
  1. China NL10276BC30-17 NEC 15 inch1024*768 LCD Panel Display
  2. China NL10276BC30-17 NEC 15 inch1024*768 LCD Panel Display
  3. China NL10276BC30-17 NEC 15 inch1024*768 LCD Panel Display
NL10276BC30-17 NEC 15 inch1024*768 LCD Panel Display
Model NL10276BC30-17
Diagonal Size 15.0 inch
Pixel Format 1024(RGB)×768 [XGA] 85PPI
Active Area 304.128(H)×228.096(V) mm
Outline Dim. 326.5(H)×253.5(V) ×17(D) mm
Bezel Area 307.4(H)×231.3(V) mm
Weight 1.30/1.43Kgs (Typ./Max.)
Designed For Industrial
Brand Name NEC
Model Number NL10276BC30-17
Model NL10276BC30-17 Diagonal Size 15.0 inch
Pixel Format 1024(RGB)×768 [XGA] 85PPI Active Area 304.128(H)×228.096(V) mm
Outline Dim. 326.5(H)×253.5(V) ×17(D) mm Bezel Area 307.4(H)×231.3(V) mm
Weight 1.30/1.43Kgs (Typ./Max.) Designed For Industrial
Brand Name NEC Model Number NL10276BC30-17
Place of Origin China
Product details :
NEC LCD Screen NL10276BC30-17
manufacturer NEC
Model Name NL10276BC30-17
Screen Size 15.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1024(RGB)*768 [XGA] 85PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 304.128 * 228.096 mm (H*V)
physical dimension 326.5 * 253.5 * 17 mm (H*V*D)
Visual size 307.4 * 231.3 mm (H*V)
Surface treatment Matte, Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²) 350 (Typ.)
Contrast 700: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode UA-SFT, normally black display, transmissive
Viewing angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
responding speed 14/11 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of colors 16.7M, 72% NTSC
Backlight type 4 pcs CCFL, without driver
Screen weight 1.30/1.43Kgs (Typ./Max.)
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (1 ch, 8-bit), connector, 20 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 55 °C