China TM101JVKP01-00 10.1 inch 1280*720 LCD Screen Display
  1. China TM101JVKP01-00 10.1 inch 1280*720 LCD Screen Display
TM101JVKP01-00 10.1 inch 1280*720 LCD Screen Display
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name TM101JVKP01-00
Diagonal Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, Assembly
Resolution 1280(RGB)×720, WXGA 145PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 223.68(W)×125.82(H) mm
Brightness 650 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Display Colors 16.7M 73% NTSC
Application Automotive Display
Brand Name TIANMA
Model Number TM101JVKP01-00
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name TM101JVKP01-00 Diagonal Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, Assembly Resolution 1280(RGB)×720, WXGA 145PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe Active Area 223.68(W)×125.82(H) mm
Brightness 650 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Display Colors 16.7M 73% NTSC Application Automotive Display
Brand Name TIANMA Model Number TM101JVKP01-00
Place of Origin China
TM101JVKP01-00 LCD Panel Product details :
Brand TIANMA
Model P/N TM101JVKP01-00
Diagonal Size 10.1"
Bezel Opening -
Outline Dim. 243.1(W)×148.1(H) ×13.4(D) mm
Treatment Anti Fingerprint + Antiglare, Hard coating (2H),Reflection 4.5% (Max.)
Luminance 650 cd/m² (Typ.)
View Direction Symmetry
Response Time 35 (Max.)(Tr+Td)
Viewing Angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 73% NTSC
Light Source WLED [7S3P] , 10K hours , W/O Driver
Weight 540±54g
Designed For Automotive Display
Frame Rate 60Hz
Touch Panel PCAP
Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 40 pins FPC
Power Supply 3.3/6.0/-6.0/14/-10V (Typ.)(VDD/VDDP/VDDN/VGH/VGL)
Environment Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -40 ~ 95 °C