| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 310AH |
| cycle life | 3000 times |
| Internal impedence | ≤0.5MΩ |
| MCC | 310A |
| MCDC | 310A |
| Net Weight | 6KG |
| size | 72*174*204mm |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 310Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Poland stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell 3.2V for Home Energy Storage
Hithium HC280ah 10000 times lifepo4 Lithium Iron Phosphate Battery for motorhome
Grade A+ Deep Cycle CALB Lifepo4 lithium Battery cell 314ah L173F314A off grid
EVE 206ah 200ah LF206 3C Discharging 2C Charging LiFePO4 LFP Cell Lithium
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 310AH |
| cycle life | 3000 times | Internal impedence | ≤0.5MΩ |
| MCC | 310A | MCDC | 310A |
| Net Weight | 6KG | size | 72*174*204mm |
| Brand Name | CATL | Model Number | 310Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 3.2V 310Ah Lithium Iron Phosphate Cell ,Deligreen Lithium Iron Phosphate Cell | ||
Deligreen CATL 310Ah 300Ah 48V Lithium Iron Phosphate Cell 3.2V LiFePO4 Battery for Solar Forklift applications.
DIY your battery pack - what type of lithium battery are you going to choose? The choice depends on the cathode material, with lithium-ion batteries divided into LCO, LMO, LNO, LFP, NCA, and NCM types.
| Cathode Material | Chemical Composition | Nominal Voltage | Energy Density | Cycle Life | Cost | Safety |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LCO | LiCoO2 | 3.7V | Medium | Low | High | Low |
| LMO | Li2Mn2O4 | 3.6V | Low | Medium | Low | Medium |
| LNO | LiNiO2 | 3.6V | High | Low | High | Low |
| LFP | LiFePO4 | 3.2V | Medium | High | Low | High |
| NCA | LiNixCoyAl(1-x-y)O2 | 3.6V | High | Medium | Medium | Low |
| NCM | LiNixCoyMn(1-x-y)O2 | 3.6V | High | High | Medium | Low |
Choose the optimum battery for your application based on your specific requirements.
| Normal Capacity | 310Ah |
| Normal Voltage | 3.2V |
| Standard Charging Voltage | 3.65V |
| Internal Resistance | ≤0.3Ω |
| Standard Charge Method | 0.5C constant current charge to 3.65V for cell |
| Standard Discharge Current | 0.5C |
| Max Discharge Current (Continuous) | 2C for 60S, 1C for continuous |
| Weight | 5.3±0.1kg |
| Cell Dimensions | 173.8*71.5*207.45±0.5mm |
| Cycle Life | 3500 times |
| Internal Impedance | ≤0.7mΩ |
3.2V LiFePO4 310AH large capacity cell with aluminum housing.
| ITEM | CATL 60AH | CATL 75AH | CATL 100AH | CATL 240AH | CATL 271AH | CATL 310AH |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominal Capacity | 60AH | 75AH | 100AH | 240AH | 271AH | 310AH |
| Nominal Voltage | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V | 2.5V | 2.8V | 2.5V | 2.5V | 2.5V |
| Charge Current | 12A (0.2CA to 3.65V) | 15A (0.2CA to 3.65V) | 20A | 48A | 54.2A | 62A 0.2C |
| Charge Voltage | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V |
| Max Charge Voltage | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V |
| Fast Charge Current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Max Continuous Charge Current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Max Continuous Discharge Current | 90A | 112.5A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Weight | 1.69KG | 2.12KG | 2.3KG | 5.1KG | 5.33KG | 6KG |
| Size | 150.5*174.5*32.5mm | 128*174*48mm | 168*200*34.5mm | 200*174*75mm | 200*174*75mm | 72*174*204mm |
| Internal Impedance | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.5mΩ | ≤0.3mΩ | ≤0.5mΩ |
Important Note: CATL 310Ah cells are required by our cooperated partner, and the QR code is erased. We promise brand new cells, not recycled. True capacity is around 300Ah. If you mind this, please do not place an order.
Comes with fixed stud, including busbars and screws for connection:
We test all battery voltage and internal resistance before shipping.
Screw-connected prismatic battery cells can be easily mounted/connected with busbars/screws for DIY assembly.
| Storage Condition | Charge Retention Rate | Capacity Recovery Rate |
|---|---|---|
| Temp | SOC | Time | ||
| 55℃ | 100% | 7 days | ≥92% | ≥95% |
| 25℃ | 100% | 28 days | ≥92% | ≥95% |
| 45℃ | 50% | 28 days | - | ≥90% |
Deep cycle capability with more than 2000 times life span. Longer life than lead acid batteries.
This lithium battery is available for many applications including golf carts, RVs, solar storage systems, E-motorcycles, home energy storage systems, powerwalls, and more.
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free) - Except Switzerland, Romania
For other remote areas not listed, please provide shipping address and zip code to us for checking.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!