| Payment Terms | T/T |
| Model Number: | F603200C |
| Product name: | Lifepo4 battery 50ah |
| Max. continuous Discharge Current: | 0.5C(50A) |
| Capacity | 100AH |
| Max. Pulse Charging Current: | 1C,30 seconds |
| Max. continuous charge Current: | 0.5C(50A) |
| Internal resistance: | ≤0.7mΩ |
| Max. Pulse Discharging Current: | 1C,30 seconds |
| Dimension | 60*211mm |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 100ah |
View Detail Information
Explore similar products
Poland stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell 3.2V for Home Energy Storage
Hithium HC280ah 10000 times lifepo4 Lithium Iron Phosphate Battery for motorhome
Grade A+ Deep Cycle CALB Lifepo4 lithium Battery cell 314ah L173F314A off grid
EVE 206ah 200ah LF206 3C Discharging 2C Charging LiFePO4 LFP Cell Lithium
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Model Number: | F603200C |
| Product name: | Lifepo4 battery 50ah | Max. continuous Discharge Current: | 0.5C(50A) |
| Capacity | 100AH | Max. Pulse Charging Current: | 1C,30 seconds |
| Max. continuous charge Current: | 0.5C(50A) | Internal resistance: | ≤0.7mΩ |
| Max. Pulse Discharging Current: | 1C,30 seconds | Dimension | 60*211mm |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 100ah |
| High Light | Deligreen Cylindrical LiFePO4 Battery ,Cylindrical LiFePO4 Battery 3.2V 100Ah | ||
Deligreen Deep Cycle Cylindrical LiFePO4 100Ah lithium battery with 3.2V nominal voltage, designed for reliable performance and long cycle life.
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Working Voltage | 2.5V-3.65V |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Internal Resistance | 0.4±0.2mΩ |
| Energy | 320Wh |
| Weight | 1900±100g |
| Energy Density | ≥168Wh/kg |
| Max. Continuous Charging Current | 0.5C |
| Max. Continuous Discharging Current | 0.5C |
| Max. Pulse Charging Current | 1C, 50% SOC, 30 seconds |
| Max. Pulse Discharging Current | 1C, 50% SOC, 30 seconds |
| Cycle Life | 2000 Cycles ≥80% |
| Minimum Allowable Discharge Voltage | 2.0V |
Transportation to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates after pickup by local express. Usually takes 15-25 days after sailing.
Transportation to EU: By railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after sailing
Tracking updates after pickup by local express. Usually takes 25-40 working days after sailing.
Other Areas: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!