| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10000PCS/DAY |
| Delivery Time | 1~2weeks for samples; 4~6weeks for mass production |
| Packaging Details | Standard export carton |
| Certificate | CE/RoHS/UN38.3/MSDS |
| Cycle life | >3000 times |
| Payment | T/T Western Union/Paypal/L/C |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Norminal Capacity | 100AH |
| Size | 65*142*215mm |
| Weight | 3.3KGS |
| Brand Name | CALB |
| Model Number | LFP 3.2V 100AH |
| Certification | CE,KC,ROHS,MSDS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Poland stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell 3.2V for Home Energy Storage
Hithium HC280ah 10000 times lifepo4 Lithium Iron Phosphate Battery for motorhome
Grade A+ Deep Cycle CALB Lifepo4 lithium Battery cell 314ah L173F314A off grid
EVE 206ah 200ah LF206 3C Discharging 2C Charging LiFePO4 LFP Cell Lithium
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 10000PCS/DAY |
| Delivery Time | 1~2weeks for samples; 4~6weeks for mass production | Packaging Details | Standard export carton |
| Certificate | CE/RoHS/UN38.3/MSDS | Cycle life | >3000 times |
| Payment | T/T Western Union/Paypal/L/C | Nominal Voltage | 3.2V |
| Norminal Capacity | 100AH | Size | 65*142*215mm |
| Weight | 3.3KGS | Brand Name | CALB |
| Model Number | LFP 3.2V 100AH | Certification | CE,KC,ROHS,MSDS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Lithium Iron Battery Cell 3.2v100ah ,Prismatic Lithium Iron Battery Cell | ||
A Grade & Brand New CALB LiFePO4 Cell CA100 3.2V 100Ah. Free shipping available for 4pcs lithium ion LiFePO4 CALB 100Ah DIY 12V 100Ah battery pack.
| General Specification | Details |
|---|---|
| Rechargeable | YES |
| Max Charge Current | 1C (100A) |
| Max Discharge Current | 1C for continuous, 2C for 3min, 3C for 10S |
| Nominal Capacity | 100Ah (True capacity: 90-105Ah) |
| Max Charge Voltage | 3.65V |
| End Voltage (Cut off) | 2.5V |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥2000 cycles |
| Dimension | 142×67×215.5±2mm |
| Net Weight | 3.3±0.1 kg |
Important Notes:
Packaging:
Shipping Methods:
Processing Times:
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and related products.
Our Promises:
Engine starting batteries, electric bicycles/motorcycles/scooters, golf trolleys/carts, power tools, solar and wind power systems, RVs, caravans, backup systems, UPS, torch LED lights, emergency lighting.
This item is 100Ah CALB battery with consecutive barcodes, Grade A, Brand new.
The price includes original bus bars and bolts with washers. One battery comes with one set of bus bars and bolts.
Test reports are available (electronic copy). Paper documentation available upon request. All batteries are tested for voltage and internal resistance before shipping.
Each cell is packed in thick PE foam or bag, then placed in 5-layer strong cartons.
We accept trade assurance orders online. For ready-to-ship products, you can place orders directly or provide shipping information to our sales team.
Contact our sales team via online chat or send an inquiry email for prompt assistance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!