| material / metal processed | Brass / Copper, Stainless Steel |
| cutting thickness (mm) | 30 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 350 |
| voltage | 2.4-3KW |
| dimension(l*w*h) | 980*660*1480 |
| weight (kg) | 280 |
| key selling points | High Productivity |
| warranty | 1 Year |
| hollow diameter | D90mm |
| Cutting angle | 45 / 90 |
| Hollow square tube | 80*80mm |
| L-tube | 80*80mm |
| Rectangular tube | 90*60m |
| Solid round bar | 30mm |
| Solid square bar | 30*30mm |
| Applicable size of saw blade | 250-350mm |
| Main motor power | 2.4-3KW |
| air pressure | 6-8kg |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Retail, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3D CNC Machine 5 Axis Pipe Cutting With Iron Pipe Plate Fiber Machines Pipe Pan
Laser Pipe Machine Fiber Cnc And Profile With Tube Automatic Support Iron Plate
Cutter Plasma Pvc Hydraulic Cutters Electrical Machine Exhaust For Pipes Laser
425 CNC Feeding Pipe Automatic Cutting Machine Cold Saw Cutter
Product Specification
| material / metal processed | Brass / Copper, Stainless Steel | cutting thickness (mm) | 30 |
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | automation | Semi-Automatic |
| blade size(mm) | 350 | voltage | 2.4-3KW |
| dimension(l*w*h) | 980*660*1480 | weight (kg) | 280 |
| key selling points | High Productivity | warranty | 1 Year |
| hollow diameter | D90mm | Cutting angle | 45 / 90 |
| Hollow square tube | 80*80mm | L-tube | 80*80mm |
| Rectangular tube | 90*60m | Solid round bar | 30mm |
| Solid square bar | 30*30mm | Applicable size of saw blade | 250-350mm |
| Main motor power | 2.4-3KW | air pressure | 6-8kg |
| Condition | New | Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year | Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Farms, Retail, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None | Place of Origin | China |
| High Light | 90mm Automatic Cutting Machine ,CNC Feeding Automatic Cutting Machine ,Stainless Steel auto pipe cutting machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
|
Option Q: how to quickly choose the most suitable product for you? A: you can view it on the product page or contact customer service 8618021646346 to tell the following details: what machine do you need? Workpiece size, thickness, material, processing requirements, preferably with workpiece drawings, we will be based on your requirements, more professional to provide suitable for your machine. |
|
Payment Q: What are your payment terms? A: we support T /T,L /C and so on. TT, advance 30%, balance 70% before shipment.
|
|
Delivery Q: what is the delivery time? A: usually there is stock, if you need to order fixtures, molds, we generally 7-15 working days to complete, customized products please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use Q: when I bought the machine, I didn't know how to use it. What should I do? A. We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk by phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality Q: how to ensure quality? A: we have a factory. We are industry experts, have been operating for more than 10 years. We always adhere to the "quality, all-round service" policy. |
|
Warranty Q: how long is the warranty? A: If the parts fail or damage within one year from the date of departure. ( Our company provides these parts free of charge due to quality problems) |
|
Company visits Q: How do we get to your company? A: our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. you can fly directly to PVG airport or shanghai hongqiao airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!