| material / metal processed | Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| automation | Automatic |
| blade size(mm) | 4 |
| voltage | 380V/50HZ |
| rated power | 10.3kw |
| dimension(l*w*h) | 8200x1200x 1800 |
| weight (kg) | 3000 |
| key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year |
| Maximum cut pipe length | 0~6400mm |
| Cut pipe diameter | 16~80mm |
| X, Y axis positioning accuracy | +0.05/1000mm |
| X, Y axis repeated positioning accuracy | ±0.03/1000mm |
| acceleration | 1.5G |
| Maximum operating speed | 100m/min |
| Maximum speed of chuck | 150rpm |
| Installed weight | 3000kg |
| Main frame (length, width and height) | 8200x1200x 1800mm |
| Power supply requirement | 380V/50HZ |
| Condition | New |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Showroom Location | None |
| Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Other |
| Marketing Type | New Product 2024 |
| Year | 2024 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
View Detail Information
Explore similar products
3D CNC Machine 5 Axis Pipe Cutting With Iron Pipe Plate Fiber Machines Pipe Pan
Laser Pipe Machine Fiber Cnc And Profile With Tube Automatic Support Iron Plate
Cutter Plasma Pvc Hydraulic Cutters Electrical Machine Exhaust For Pipes Laser
425 CNC Feeding Pipe Automatic Cutting Machine Cold Saw Cutter
Product Specification
| material / metal processed | Brass / Copper, Stainless Steel, Carbon Steel, Aluminium Alloy, Alloy, Aluminum | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear, Pump |
| automation | Automatic | blade size(mm) | 4 |
| voltage | 380V/50HZ | rated power | 10.3kw |
| dimension(l*w*h) | 8200x1200x 1800 | weight (kg) | 3000 |
| key selling points | Automatic | warranty | 1 Year |
| Maximum cut pipe length | 0~6400mm | Cut pipe diameter | 16~80mm |
| X, Y axis positioning accuracy | +0.05/1000mm | X, Y axis repeated positioning accuracy | ±0.03/1000mm |
| acceleration | 1.5G | Maximum operating speed | 100m/min |
| Maximum speed of chuck | 150rpm | Installed weight | 3000kg |
| Main frame (length, width and height) | 8200x1200x 1800mm | Power supply requirement | 380V/50HZ |
| Condition | New | Warranty of core components | 1 Year |
| Showroom Location | None | Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Other |
| Marketing Type | New Product 2024 | Year | 2024 |
| Place of Origin | Jiangsu, China | Brand Name | CEDAR |
| High Light | 10.3kw fiber cnc laser cutting machine ,380V fiber cnc laser cutting machine ,100m/min fiber laser machine | ||
Fiber CNC Laser Cutting Machine For Automatic Round Sheet Plate Gantry Profile Tube Support Aluminum Alloy Core Motor Component
|
Maximum cut pipe length
|
0~6400mm
|
|
Cut pipe diameter
|
16~80mm
|
|
X, Y axis positioning accuracy
|
+0.05/1000mm
|
|
X, Y axis repeated positioning accuracy
|
±0.03/1000mm
|
|
acceleration
|
1.5G
|
|
Maximum operating speed
|
100m/min
|
|
Maximum speed of chuck
|
150rpm
|
|
Installed weight
|
3000Kg
|
|
Main frame (length, width and height)
|
8200x1200x1800mm
|
|
Power supply requirement
|
380V/50HZ
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!