| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days |
| Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | 80um 2W/MK dielectric material |
| Layer count | Single side |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 |
| PCB size | 160 x 83mm=8PCS |
| Solder mask | white |
| Silkscreen | Black |
| Copper weight | 1oz |
| Surface finish | HASL, Lead Free |
| Brand Name | Bicheng |
| Model Number | BIC-758.V1.0 |
| Certification | UL, ISO9001, IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Dual Layer Flexible PCB Built on Polyimide With Immersion Gold and PI Stiffener
Flexible PCB with Polyimide Stiffener Flexible Printed Circuit (FPC) with PI
Flexible Printed Circuit FPC Built on Transparent PET for Capacitive Touch
Single Sided Flexible Printed Circuit Soft PCB Built on Polyimide with 3M Tape
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days | Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | 80um 2W/MK dielectric material | Layer count | Single side |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 | PCB size | 160 x 83mm=8PCS |
| Solder mask | white | Silkscreen | Black |
| Copper weight | 1oz | Surface finish | HASL, Lead Free |
| Brand Name | Bicheng | Model Number | BIC-758.V1.0 |
| Certification | UL, ISO9001, IATF16949 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | Single Sided Metal Core PCB ,HASL LF Metal Core PCB ,Single Sided Aluminium PCB Board | ||
| PCB SIZE | 160 x 83mm=8PCS |
| BOARD TYPE | |
| Number of Layers | Single sided PCB |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 35um(1oz) |
| 80um 2W/MK dielectric material | |
| Metal base (Aluminum 5052) | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 10mil/12mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 0.4/2.5mm |
| Number of Different Holes: | 5 |
| Number of Drill Holes: | 454 |
| Number of Milled Slots: | 22 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control | no |
| BOARD MATERIAL | |
| Glass Epoxy: | 2W/MK dielectric material, Aluminum based PCB |
| Final foil external: | 1oz |
| Final foil internal: | 0oz |
| Final height of PCB: | 1.6mm ±0.16 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | HASL, Lead Free, Sn>=2.54µm |
| Solder Mask Apply To: | Top ,12micon Minimum. |
| Solder Mask Color: | White. |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | TOP |
| Colour of Component Legend | Black |
| Manufacturer Name or Logo: | Marked on the board in a conductor and leged FREE AREA |
| VIA | Plated Through Hole(PTH), via tented. |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" (0.15mm) |
| Board plating: | 0.0030" (0.076mm) |
| Drill tolerance: | 0.002" (0.05mm) |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
10 million-18 million
Employee Number:
350~450
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ... Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!