| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days |
| Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | 2W/MK dielectric material |
| Layer count | Single side |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 |
| PCB size | 26 x 26 mm (diameter 26mm ) |
| Solder mask | white |
| Silkscreen | Black |
| Copper weight | 2oz |
| Surface finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free |
| Brand Name | Bicheng |
| Model Number | BIC-775.V1.0 |
| Certification | UL, ISO9001, IATF16949 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Dual Layer Flexible PCB Built on Polyimide With Immersion Gold and PI Stiffener
Flexible PCB with Polyimide Stiffener Flexible Printed Circuit (FPC) with PI
Flexible Printed Circuit FPC Built on Transparent PET for Capacitive Touch
Single Sided Flexible Printed Circuit Soft PCB Built on Polyimide with 3M Tape
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 5000PCS per month |
| Delivery Time | 8-9 working days | Packaging Details | Vacuum bags+Cartons |
| Base material | 2W/MK dielectric material | Layer count | Single side |
| PCB thickness | 1.6mm ±0.16 | PCB size | 26 x 26 mm (diameter 26mm ) |
| Solder mask | white | Silkscreen | Black |
| Copper weight | 2oz | Surface finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free |
| Brand Name | Bicheng | Model Number | BIC-775.V1.0 |
| Certification | UL, ISO9001, IATF16949 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 1.6mm LED Aluminum Plate PCB Board ,2oz LED Aluminum Plate PCB Board ,2oz Aluminum Circuit Board | ||
Single Sided Aluminum PCB 1W / MK Aluminum PCB with HASL for Light Conversion System
(PCB’s are custom-made products, the picture and parameters shown are just for reference)
General description
This is a type of aluminum PCB for the application of Led Lighting. It's a single layer MCPCB board at 1.6 mm thick with 2 W/MK thermal conductivity. The aluminum plate is from ITEQ, Solder mask and silkscreen from Taiyo. It's fabricated per IPC 6012 Class 2 using supplied Gerber data. 30 panels are packed separately.
Parameter and data sheet
| PCB SIZE | 26 x 26 mm (diameter 26mm ) |
| BOARD TYPE | IMS PCB |
| Number of Layers | Single sided PCB |
| Surface Mount Components | YES |
| Through Hole Components | NO |
| LAYER STACKUP | copper ------- 70um(2oz) |
| 2W/MK dielectric material 75um | |
| Aluminum 6061 1.5mm | |
| TECHNOLOGY | |
| Minimum Trace and Space: | 18mil/25mil |
| Minimum / Maximum Holes: | 2.0mm / 4.0mm |
| Number of Different Holes: | 2 |
| Number of Drill Holes: | 4 |
| Number of Milled Slots: | 2 |
| Number of Internal Cutouts: | 0 |
| Impedance Control | no |
| BOARD MATERIAL | |
| Aluminum core: | 2W / MK dielectric material 75um |
| Thermal resistance(°C/W) | ≤0.45 |
| Breakdown Voltage(VDC) | 4000 |
| Final foil external: | 2oz |
| Final foil internal: | 0oz |
| Final height of PCB: | 1.6mm ±0.16 |
| PLATING AND COATING | |
| Surface Finish | Hot air soldering leveling(HASL),lead free, Sn>=2.54µm |
| Solder Mask Apply To: | TOP, 12micron Minimum |
| Solder Mask Color: | White |
| Solder Mask Type: | LPSM |
| CONTOUR/CUTTING | Routing |
| MARKING | |
| Side of Component Legend | TOP |
| Colour of Component Legend | Black |
| Manufacturer Name or Logo: | Marked on the board in a conductor and leged FREE AREA |
| VIA | Non Plated Throught Hole (NPTH) |
| FLAMIBILITY RATING | UL 94-V0 Approval MIN. |
| DIMENSION TOLERANCE | |
| Outline dimension: | 0.0059" |
| Board plating: | 0.0029" |
| Drill tolerance: | 0.002" |
| TEST | 100% Electrical Test prior shipment |
| TYPE OF ARTWORK TO BE SUPPLIED | email file, Gerber RS-274-X, PCBDOC etc |
| SERVICE AREA | Worldwide, Globally. |
![]()
Features and benefits
Replace the fragile ceramic substrate and obtain a better mechanical durability,
Reduce the operating temperature of the equipment,
Prolong the service life of the product,
DDU Door to door shipment with competitive shipping cost,
Diversified shipping method
On-time service
Applications
Street lamp
Electronic regulator
Light conversion system
alanced amplifier
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
10 million-18 million
Employee Number:
350~450
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ... Founded in 2003, Shenzhen Bicheng Electronics Technology Co., Ltd. is a well-established supplier and exporter of high-frequency PCBs based in Shenzhen, China. With 18 years of industry experience, the company serves global sectors including cellular base station antennas, satellite communications, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!