| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Package Size | 600.00cm * 130.00cm * 140.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg |
| Customized | Customized |
| Transmission Method | Electric |
| Transmission Mode | 1inch Chain Drive |
| Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| Electronic Control System | PLC |
| HS Code | 8474801000 |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
High Output 310mm Width 14 Row Molding PLC Control Ridge Tile Machine for Roof
PLC Control Ridge Tile Machine with 14 Forming Stations and 350H Steel Frame for
Fully Automatic 300 Ridge Tile Machine with 18 Rows Forming Stations and PLC
High Speed Continuous 300 Ridge Cap Roll Forming Machine with 18 Rows Forming
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Package Size | 600.00cm * 130.00cm * 140.00cm |
| Package Gross Weight | 7000.000kg | Customized | Customized |
| Transmission Method | Electric | Transmission Mode | 1inch Chain Drive |
| Tile Type | Colored Steel | Condition | New |
| Usage | Roof | Electronic Control System | PLC |
| HS Code | 8474801000 | Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU | Certification | CE, SGS |
| High Light | plc ridge cap machine ,plc ridge forming machine ,460 ridge cap machine | ||
| Model NO | 460 Ridge tiles |
|---|---|
| Machine frame | 350H steel frame |
| Motor | 4kW or 5.5kW oil pump motor |
| Wall panel thickness | 14mm wall panels |
| Type of Driven | Chain drive |
| Number of rolling mill sets | 16-row molding |
| Spindle diameter | 70 shafts |
| Shear power | 5.5kW servo drive |
| Wheels | 45# wheels |
| Usage | Roof |
| Specification | 6000mmx1300mmx1400mm |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!