| Application | High Altitude Lifting Platform |
| Lift Mechanism | Telescoping Lift |
| Carrying Capacity | Weight Level |
| Moves | Moving |
| Driven Type | Hydraulic |
| Running Mode | Vehicular |
| Feature | Easy to Operate |
| Electrical Control | Computer Control Cabinet |
| Lifting Capacity | 8t |
| Lifting Height | 18.5m |
| Transport Package | Container |
| Specification | 9500*2500mm*3400mm |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
View Detail Information
Explore similar products
High Altitude Roll Forming Machine Platform with 18.5m Lifting Height 8t
Automatic Hydraulic Driven High-altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting
Hydraulic Driven High Altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting Height and 8t
Industrial Hydraulic Driven High-altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting
Product Specification
| Application | High Altitude Lifting Platform | Lift Mechanism | Telescoping Lift |
| Carrying Capacity | Weight Level | Moves | Moving |
| Driven Type | Hydraulic | Running Mode | Vehicular |
| Feature | Easy to Operate | Electrical Control | Computer Control Cabinet |
| Lifting Capacity | 8t | Lifting Height | 18.5m |
| Transport Package | Container | Specification | 9500*2500mm*3400mm |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Certification | SGS |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| High Light | hydraulic driven high altitude lifting platform ,hydraulic high altitude lifting platform | ||
The High Altitude Roll Forming Machine platform is a dedicated lifting device that integrates high-altitude tile pressing equipment. It can fix the tile pressing machinery on the lifting platform and lift it to high altitude for operation.
This high-altitude lift construction platform is dedicated to steel structure factory construction, mainly used for roof tile construction in steel structure workshops, realizing on-site high-altitude tile pressing.
After the tile pressing equipment is lifted to high altitude, the pressed tiles are directly overlapped by workers on the roof. This solves the inconvenience of back-and-forth transportation of tile pressing machines, crane loading of tiles, and equipment wear.
It effectively reduces labor costs, saves raw materials, avoids material waste, reduces construction safety risks, and increases the economic benefits of the construction project.
| Model NO | 18.5m high altitude lifting platform |
| Condition | New |
| Lifting Height | 18.5m |
| Suitable for press molding machine | All Jiaochi series and roof panel forming machines, motors, reducer drives, hydraulic shearing |
| Carrying Capacity | Weight Level |
| Lifting Capacity | 8 tons |
| Running Mode | Moving |
| Moves | Vehicular |
| Transport Package | Container |
| Required Voltage and Power | 380V, 11KW |
| Production Capacity | 400Set/year |
| Customized | Customized |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!