| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Lift Mechanism | Telescoping Lift |
| Carrying Capacity | Weight Level |
| Moves | Moving |
| Driven Type | Hydraulic |
| Running Mode | Vehicular |
| Feature | Easy to Operate |
| Electrical Control | Computer Control Cabinet |
| Lifting Capacity | 8t |
| Lifting Height | 18.5m |
| Transport Package | Container |
| Container | 9500*2500mm*3400mm |
| HS Code | 8428909090 |
| Production Capacity | 400set/Year |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | High Altitude Roll Forming Machine Platform |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Hydraulic Driven High-altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting
Hydraulic Driven High Altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting Height and 8t
Industrial Hydraulic Driven High-altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting
Hydraulic Driven High Altitude Lifting Platform with 18.5m Lifting Height and 8t
Product Specification
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Lift Mechanism | Telescoping Lift |
| Carrying Capacity | Weight Level | Moves | Moving |
| Driven Type | Hydraulic | Running Mode | Vehicular |
| Feature | Easy to Operate | Electrical Control | Computer Control Cabinet |
| Lifting Capacity | 8t | Lifting Height | 18.5m |
| Transport Package | Container | Container | 9500*2500mm*3400mm |
| HS Code | 8428909090 | Production Capacity | 400set/Year |
| Brand Name | HENGFU | Model Number | High Altitude Roll Forming Machine Platform |
| Place of Origin | CHINA | Certification | SGS |
| High Light | 18.5m Lifting Height High Altitude Roll Forming Machine Platform ,8t Lifting Capacity Lifting Platform ,Hydraulic Driven High-altitude lifting platform | ||
| Model Number | High-altitude lifting platform |
| Condition | New |
| Lifting Height | 18.5m |
| Suitable Equipment | All Jiaochi series and roof panel forming machines, motors, reducer drives, hydraulic shearing |
| Carrying Capacity | Weight Level |
| Lifting Capacity | 8 tons |
| Running Mode | Moving |
| Mobility | Vehicular |
| Transport Package | Container |
| Required Voltage and Power | 380V, 11KW |
| Production Capacity | 400 Sets/year |
| Customization | Customized |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
The High Altitude Roll Forming Machine Platform securely mounts tile pressing equipment on the lifting platform and elevates it to high-altitude operational positions.
This specialized high-altitude lift construction platform is designed for steel structure factory construction, primarily used for roof tile installation in steel structure facilities. The platform fixes high-altitude tile pressing equipment securely, lifts it to operational heights, and enables direct high-altitude tile pressing operations.
Pressed tiles are directly overlapped by tile laying workers on the factory roof structure, eliminating the need for back-and-forth transportation of tile pressing machines, crane loading of tiles, and reducing material wear and tear. This innovative solution effectively reduces labor costs, conserves overlapping raw materials, prevents material waste, minimizes construction risks, and enhances overall economic benefits.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!