| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Sheet |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof |
| Transmission Method | Electric |
| Electronic Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Transmission Mode | 7.5kw Inch Chain Drive |
| Specification | 12000mmx1300mmx1400mm |
| Package Size | 1200.00cm * 130.00cm * 140.00cm |
| Package Gross Weight | 15000.000kg |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Cold Hard Plate Arc Machine With 7.5kw Servo Motor 26 Sets Roll
Horizontal Barrel Corrugated Roll Forming Equipment With PLC Control And 750mm
Corrugated Sheet Roll Forming Machine With Intelligent PLC Control
High Precision Cold Hard Plate Forming Machine With PLC Electronic Control
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Tile Type | Galvanized Sheet |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof | Transmission Method | Electric |
| Electronic Control System | PLC | Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Transmission Mode | 7.5kw Inch Chain Drive | Specification | 12000mmx1300mmx1400mm |
| Package Size | 1200.00cm * 130.00cm * 140.00cm | Package Gross Weight | 15000.000kg |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS | ||
| High Light | intelligent corrugated sheet roll forming machine ,corrugated sheet roll forming machine 350h ,industrial corrugated roll forming machine for sale | ||
As a professional galvanized plate forming equipment, the cold hard plate arc machine specifies the feed width of galvanized plates as 1000mm to ensure forming accuracy and consistency. This key parameter is determined by equipment structure and production needs, avoiding unqualified forming caused by improper feed width.
To ensure overall stability and reliability, the equipment is made of 350H large steel, which resists deformation and wear from long-term high-intensity operation. The 26 sets of roll forming design realize gradual forming, reducing plate damage and improving product qualification rate.
The 7.5kw servo motor provides sufficient power, with adjustable production speed of 0-40 meters per minute. This design greatly improves production efficiency, meeting the needs of mass production while ensuring product quality.
| Model NO | Corrugated Roofing Sheet Machine |
|---|---|
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| Feeding Width | 1000mm |
| Machine Frame | 350H steel frame |
| Forming Speed | 0-40M/min |
| Color | Customized |
| Type of Driven | Chain drive |
| Transmission Method | Electric |
| Number of rolling mill sets | 26 row molding |
| Spindle diameter | Φ70mm (Solid shaft) |
| Customized | Customized |
| Feeding method | Double hand rocking feeding rack (with pressure roller) |
| Specification | 12000mm x 1300mm x 1400mm |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Raw materials | Galvanized steel |
|---|---|
| Machine frame | 350H steel frame |
| Feed width | 1000mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!