| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall, Floor |
| Transmission Method | Electric |
| Electronic Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | 6000mmx4000mmx1500mm |
| Package Size | 600.00cm * 400.00cm * 150.00cm |
| Package Gross Weight | 8000.000kg |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Cold Hard Plate Arc Machine With 7.5kw Servo Motor 26 Sets Roll
Corrugated Sheet Roll Forming Machine With Intelligent PLC Control
High Precision Cold Hard Plate Forming Machine With PLC Electronic Control
Heavy Duty 350H Steel Frame Cold Hard Corrugated Sheet Roll Forming Machine
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Tile Type | Colored Steel |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof, Wall, Floor | Transmission Method | Electric |
| Electronic Control System | PLC | Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | 6000mmx4000mmx1500mm | Package Size | 600.00cm * 400.00cm * 150.00cm |
| Package Gross Weight | 8000.000kg | Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU | Certification | CE, SGS |
| High Light | horizontal barrel corrugated machine ,roll forming equipment 1250mm ,PLC roll forming equipment | ||
| Model NO | Horizontal Barrel Corrugated machine |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Rolling width | 750mm-1250mm |
| Material | Galvanized steel sheet, color steel sheet |
| Motor | 11kw |
| Voltage | 380V |
| Thickness | 0.14-0.3mm |
| Transmission | Chain |
| Transmission Method | Electric |
| Usage | Roof, wall, Floor |
| Automation | Full-Automatic |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!