| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Sheet |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roof |
| Transmission Method | Electric |
| Transmission Mode | Transmission Mode |
| Electronic Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Specification | Specification |
| Package Size | 1200.00cm * 130.00cm * 140.00cm |
| Package Gross Weight | 15000.000kg |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Cold Hard Plate Arc Machine With 7.5kw Servo Motor 26 Sets Roll
Horizontal Barrel Corrugated Roll Forming Equipment With PLC Control And 750mm
Corrugated Sheet Roll Forming Machine With Intelligent PLC Control
High Precision Cold Hard Plate Forming Machine With PLC Electronic Control
Product Specification
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Tile Type | Galvanized Sheet |
| Condition | New | Customized | Customized |
| Usage | Roof | Transmission Method | Electric |
| Transmission Mode | Transmission Mode | Electronic Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Specification | Specification |
| Package Size | 1200.00cm * 130.00cm * 140.00cm | Package Gross Weight | 15000.000kg |
| Place of Origin | CHINA | Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS | ||
| High Light | corrugated sheet roll forming machine 1000mm ,cold hard corrugated sheet roll forming machine ,350h corrugated roll forming machine for sale | ||
The cold hard plate arc machine is a professional forming device for galvanized plate processing. To ensure forming stability, it has strict requirements for the feed width of raw materials, which is specified as 1000mm. This fixed width is compatible with most standard galvanized plates and avoids forming size errors caused by inconsistent material width, ensuring smooth follow-up processing.
To ensure overall stability and service life, the equipment is fully made of 350H large steel, which has excellent mechanical properties and wear resistance. It is equipped with 26 sets of roll forming design for gradual and precise forming of cold hard plates, and the 70mm solid main shaft enhances rigidity and torque-bearing capacity, ensuring stable operation.
The main motor is a 7.5kw servo motor, featuring stable operation and precise speed regulation. The production speed can be adjusted between 0-40 meters per minute, allowing operators to set the appropriate speed according to actual needs, greatly improving production efficiency while ensuring product quality.
In terms of safety and control, the equipment adopts double hand-operated feed molding to prevent misoperation. The double linear guide servo electric shear is equipped with an alarm function, and the PLC frequency conversion control simplifies operation and ensures stable and reliable operation.
| Model NO | Corrugated Roofing Sheet Machine |
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| Feeding Width | 1000mm |
| Machine Frame | 350H steel frame |
| Forming Speed | 0-40M/min |
| Color | Customized |
| Type of Driven | Chain drive |
| Transmission Method | Electric |
| Number of rolling mill sets | 26 row molding |
| Spindle diameter | Φ70mm (Solid shaft) |
| Customized | Customized |
| Feeding method | Double hand rocking feeding rack (with pressure roller) |
| Specification | 12000mm x 1300mm x 1400mm |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |
| Raw materials | Galvanized steel |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!