| Payment Terms | L/C, D/A |
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days |
| Packaging Details | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plasti |
| After-sales service provided | Engineers available to service machinery overseas,Video technical support |
| Condition | New |
| Control system | PLC control system(brand as requirement) |
| Roller material | hard Chrome Coated |
| Raw material | Galvanized Sheet,PPGI/Galvanized sheet |
| Name | Galvanized Metal Sheet Roller Shutter Door Frame Roll Forming Machine,perforated slat making machine |
| Product name | perforated slat roll forming machine,building construction automatic corrugated tile roll forming machine |
| Usage | Roofing Accessories,Roller Shutter Door |
| Cutting blade material | Cr12 Mould Steel,cr12 with quenched treatment |
| Voltage | 380v/3phase/50hz or as your country need |
| Brand Name | chaoyi |
| Model Number | roof rolling profiles panel forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
12m Min Door Shutter Roll Forming Machine
8000mm Galvanized Steel Door Shutter Roll Forming Machine
3kw Galvanized Steel Shutter Door Roll Forming Machine
Corrugated Roof Sheet Making 12m/Min Door Shutter Roll Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A | Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 10~15 days | Packaging Details | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plasti |
| After-sales service provided | Engineers available to service machinery overseas,Video technical support | Condition | New |
| Control system | PLC control system(brand as requirement) | Roller material | hard Chrome Coated |
| Raw material | Galvanized Sheet,PPGI/Galvanized sheet | Name | Galvanized Metal Sheet Roller Shutter Door Frame Roll Forming Machine,perforated slat making machine |
| Product name | perforated slat roll forming machine,building construction automatic corrugated tile roll forming machine | Usage | Roofing Accessories,Roller Shutter Door |
| Cutting blade material | Cr12 Mould Steel,cr12 with quenched treatment | Voltage | 380v/3phase/50hz or as your country need |
| Brand Name | chaoyi | Model Number | roof rolling profiles panel forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 | Place of Origin | china |
| High Light | chain drive standing seam machine ,standing seam panel forming machine ,9m/min panel forming machine | ||
auto standing seam metal roof rolling profiles panel forming machine
Model 750 roof rolling profiles panel forming machine is mainly composed of feed-in platform, forming host, forming and shearing device, hydraulic station, computer control system and other parts.
Model 750 roof slab pressing machine is widely used in the production of various industrial plants, houses, warehouses and simple steel shed roofs, and is beautiful and durable.
Optional configuration includes ordinary discharger, hydraulic discharger, automatic cutting machine, etc.
The profiled panels formed by the 750 roof tile press are both solemn and elegant, beautiful and novel, and have a flat appearance, uniform corrugation, high utilization, high strength, high production automation, low cost, and durability.
The forming board pressed by the 750 roof slab pressing machine is used for the roof production of various industrial plants, warehouses, etc. It has the advantages of high wave crest, high strength, reliable lap installation, strong waterproof and typhoon and riot resistance. The machine produces The profiled board solves the roof leakage problem of the conventional series of profiled boards, and can be used with the arching machine to make a beamless arched roof.
Detailed technical parameters of 750 roof slab forming machine:
Dimensions: 7300mmX1400mmX1000mm
Electric control system: adopt industrial computer PLC frequency conversion control
Motor power: 4KW
Production speed: 0-9m/min
Purpose: roof panel
Applicable board thickness: 0.25-0.8mm
Unfolding width of sheet: 1000mm
Sepcifictaion
| Material | |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Feeding width | 1000mm/1200/1220/1250mm |
| Applicable material | GI/PPGI/AL |
| Manual Un-coiler | |
| Max Capacity | 3-5Ton |
| Features | Manual with brake |
| Main Forming System | |
| Motor Power | 4KW forming system |
| Roller material | 45# steel , precision machined, mirror treatment, coatd with rigid chrom |
| Main forming shaft | Φ70mm, 45# tempering steel |
| Frame | 350H steel plate welding |
| Forming station | 9 stations |
| Transmission | by chain-and-gear |
| Measuring accuracy | +/- 2 mm/M |
| Producing speed | 8-12m/min |
| Working procedure | decoilering--forming--moulding--cutting--product finished |
| Hydraulic Cutting Device | |
| Cutting way | Post cut, stop to cutting |
| Cutting material | Cr12 with harded quenched and tempered, two piece of cutting blades |
| Motor power of Oil pump station | 3KW |
| Electrical System | |
| Control system | PLC controller(import brand) |
| Power | 380V 50Hz (as per local requirement) |
| Extra | |
| Dimesion(L*W*H) | 5500mm*1300mm*1200mm |
| Weight(Ton) | 2.5T |
| Service | |
| After-sales Service | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 12 month |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!