| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | WALL |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm |
| Weight | 14-16T |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Advantage | low thermal conductivity |
| Usage | fire proof, thermal insulation |
| Product name | China Automatic Rock Wool Sandwich Panel Roll Forming Machine |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
22000mm Sandwich Panel Roll Forming Machine
32KW Joint Hidden Roof Insulated Sandwich Panel Roll Forming Machine
Fully Automatic Polyurethane Pu Sandwich Panel Production Line
6m Min Polyurethane Sandwich Panel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | WALL |
| Production Capacity | 4-6m/min | Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | 22000*2100*1200mm | Weight | 14-16T |
| Warranty | 1 Year | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Control system | PLC(imported Brand) | Advantage | low thermal conductivity |
| Usage | fire proof, thermal insulation | Product name | China Automatic Rock Wool Sandwich Panel Roll Forming Machine |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | Rock Wool Sandwich Panel Machine ,rock wool sandwich panel line ,Automatic rock wool sandwich machine | ||
China Automatic Rock Wool Sandwich Panel Roll Forming Machine
Product Description
This production line cost reduced by technical transformation, which has high stiffness, strength, accuracy, and stability; polyurethane sandwich panel production line is used for the continuous production of polyurethane foam sandwich panel, such as polyurethane insulation panel with surface layer of non-woven cloth, cement mortar, kraft paper or aluminum foil. The panel is light weight, high strength, thermal insulation, and fire poof, and free maintance and easy and quick install
Specification
| Condition | New |
| Use | wall |
| Brand Name | Chaoyi |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Warranty | One year |
| Roller | 13 roller |
| Type | Sandwich panel production |
| Production Capacity | 4-6m/min |
| Model Number | Chaoyi--Compsite sanwich panel |
| Dimension(L*W*H) | 22000mm*2200mm*1100mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 70mm |
| Roller material | High grade 45# Steel, quenching and tempering treatment |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Tile Type | Colored Steel |
| Power(W) | 32KW |
| Weight | 12-14t |
| Color | As your request |
| Material thickness | 0.2-0.8mm or As your request |
| Material width | 1000mm or As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Automation | Full-automatic |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
Prouduct Show
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Our Company
![]()
![]()
Packaging&Shipping
![]()
Chaoyi, Your Choice!
1. Professional in Roll Forming Machine
A. Design. We have our expert engineer to design your machine after the confirmation;
B. Material selection. We focus on every parts of the material, and we have our own workshop for the parts;
C. Assembling and installation. We have many skillful technicians to finish the work;
D. Testing. Before delivery the machine, we will test the machine for hundreds of times, for we can never bear the defects appear.
E. Delivery. We will choose the safe and suitable seaworthy packing to load the machines and protect the goods from the strains of long sea voyage.
2. Reliable After-sales services
A. Oversea after-sales is available;
B. Customers come to our factory for training installation and debugging and maintaining are available;
C. Long-distance online video teaching is available.
IBR Roll Forming Machine Wall Roll Forming Machine C/Z/U Purlin Roll Forming Machine
![]()
Glazed Tile Roll Forming Machine Double Layer Glazed Tile Roll Forming Machine JCH Selfock Roll Forming Machine
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!