| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Metal Galvanized Sheet Floor Decking Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof pla |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Weight | 11T |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Metal Galvanized Sheet Floor Decking Roll Forming Machine |
| Raw material | Galvanized Steel Sheet |
| Thickness | 1mm-3mm |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr12 Quenched |
| Usage | Steel Construction |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
20.5KW Fully Automatic Floor Deck Roll Forming Machine
12m Min Roof Sheet Corrugated Floor Tile Making Machine
Chain Gear Box Drive Hydraulic Cut Floor Deck Roll Forming Machine
GCr15 Roller Steel Construction Deck Floor Deck Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Metal Galvanized Sheet Floor Decking Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof pla |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m | Weight | 11T |
| Warranty | 1 Year | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Metal Galvanized Sheet Floor Decking Roll Forming Machine | Raw material | Galvanized Steel Sheet |
| Thickness | 1mm-3mm | Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting type | Hydraulic Cutting | Cutting blade material | Cr12 Quenched |
| Usage | Steel Construction | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | Sheet Floor Deck Roll Forming ,Galvanized Floor Deck Roll Forming ,1.5m Galvanized Sheet Forming Machine | ||
Decoiler
| Type | Manual type(standard) | Hydraulic type(option) |
| Photo | ||
| Width | 1250mm | 1500mm |
| Capacity | Max 5tons | From 5-15 tons |
| Inner diameter | φ508-610mm | φ508-610mm |
| Outer diameter | φ1500mm | φ1800mm |
roll forming
| Item | Parameter detail | ||||||||
| Processing Material | GI and PPGI | ||||||||
| Material thickness | 0.25-0.8mm | ||||||||
| Machine frame | 360#H steel, Adopt diagonal line welding, leveling instrument measurement to make sure the final frame is high-precision | ||||||||
| Machine siding panel |
| ||||||||
| Forming stations | 20-38 stations(according to the profiles) | ||||||||
| Machine rollers | high grade No.45 forged steel,plated hard chroming with thickness 0.05mm Processing way:cutting--drilling--CNC lathing--quenching--CNC lathing--chroming | ||||||||
| Machine Shaft | φ80-90mm high garde No.45 steel after treatment, | ||||||||
| Machine spacers | CNC lathing in high-precision | ||||||||
| Machine bearings | China Haerbin bearing or SKF international bearing(option) | ||||||||
| Driving system | 2 inch chain or gear box(option) | ||||||||
| Machine power | 15kw-22kw(according to the profiles) | ||||||||
| Machine working speed | 8-12m/min or 10-30m/min(option) | ||||||||
| Machine adjust type | After machine installation, we will test it ourselves, compare with the profile drawing, the difference is controlled in 0.5mm |
Product Description
Cangzhou Chaoyi steel sheet floor deck forming machine is galvanized steel as a raw material, after rolling cold-formed technology, die forming, mainly used for the production of steel works with floor boards, rolled into the floor boards after its V-shaped cross-section into categories, U-type, a ladder or a combination of several shapes, mainly used to make permanent formwork composite slab or concrete slab.
| SPECIFICATIONS FOR ROLL FORMING MACHINE | |||
| Main roll forming machine | Raw material width | mm | 1000/1200/1250 |
| Working Speed | m/min | 15-25 | |
| roller stations | station | 18-25 | |
| Motor power | Main motor power | kw | 7.5*2 |
| Hydraulic Station Power | kw | 7.5 | |
| Hydraulic Station Pressure | Mpa | 12 | |
| Otehrs | Electrical Control System | PLC brand | famous brand |
| Material Thickness | mm | 0.6-1.2mm | |
| Cutting accuracy | mm | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!