| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Weight | 11T |
| Name | Chaoyi hydraulic metal floor tile roll forming machine |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Control system | Fully Automatic |
| Plc | DETLA |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
12m Min Roof Sheet Corrugated Floor Tile Making Machine
15000m Metal Galvanized Sheet Floor Deck Roll Forming Machine
Chain Gear Box Drive Hydraulic Cut Floor Deck Roll Forming Machine
GCr15 Roller Steel Construction Deck Floor Deck Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Weight | 11T | Name | Chaoyi hydraulic metal floor tile roll forming machine |
| Raw material | Galvanized Sheet | Control system | Fully Automatic |
| Plc | DETLA | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | Floor Decking Forming Machine ,20.5KW Floor Decking Forming ,Floor Decking Forming line | ||
A Decoiler
| 1 | Load Capacity | 5T |
| 2 | Coil Inner-Diameter | ≤508mm |
| 3 | Coil Outer-Diameter | ≤3000mm |
B Roll forming device
| 1 | Material thickness | 0.8mm-1.5mm |
| 2 | Feeding width | 1000mm(acccodring profile drawing ) |
| 3 | Effective width | 688mm(acccodring profile drawing) |
| 4 | Forming Steps | 30steps |
| 5 | Line Speed | 8 to 15m/min(adjustable) |
| 6 | Stand | Independent stand structure (raft structure) |
| 7 | Drive | Independent motor and moved by chain |
| 8 | Material of Roller | 40Cr, HRC45-55 |
| 9 | Shaft Diameter | 100 to110mm |
| 10 | Main Motor Power | About 30KW |
| 11 | Voltage | 380V/50HZ/Three Phase |
C Hydraulic Cutting Device
| 1 | Cutting Die | Cr12, HRC58-62 |
| 2 | Tolerance | ±2mm |
| 3 | Valve | Adopts Italy Atos |
| 4 | Hydraulic power | 7.5kw |
What is the detailed picture of the roll forming machine ?
![]()
![]()
What is the final product?
![]()
What is the Technical Parameters?
![]()
Usage:It is used to support the steel coil and Material of rollers:45# steel,roller surfaces
uncoil it in a turnable way. The steel coil is polishing, hard plating .The polished surface and the
uncoiled by hand. heat treatment towards the molds also can keep the
Loading capacity:5T molding plate surface smooth and not easy to be
Inner diameter: 500-508mm marked when it is being stamped.
![]()
Power:4kw, The target piece's length is adjustable and digit of
Hydraulic oil: 40# it can be adjusted.Computed mode has
hydraulic oil into the hydraulic oil tank , the pump two modes: automatic and manual one.
drive the cutter machine to begin the cutting job. The system is easy to operate and use
![]()
Material of the cutting:Cr12Mov with quenched It adopts welded steel and supported roller to
treatment.It can decide cut panel dimension transmit the products,which is used to collect
according to the hydraulic drive and PLC computer the finished products.
control system.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Back to home
1 Q:Can you make the machine according to my design or photo type?
A: Yes. We have an experienced team for working out the most suitable design and production plan for the machine that you are going to book with us
2. Q: How can we be assured that you will deliver us quality machine with spare parts?
A:1. Customers to send the technical people to our factory for checking the quality.
2. We can send the technicians to the buyer`s factory for the installation of the machine.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!