| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Weight | 11T |
| Name | Ceramic floor tile making machine roof sheet forming machine for sale |
| life time | more than 10 year |
| features | high strength, large loading capacity |
| Usage | steel reinforced concrete construction |
| Raw material | Galvanized Sheet, metal sheet |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | 45# Steel Outer Diameter: 90mm |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
20.5KW Fully Automatic Floor Deck Roll Forming Machine
15000m Metal Galvanized Sheet Floor Deck Roll Forming Machine
Chain Gear Box Drive Hydraulic Cut Floor Deck Roll Forming Machine
GCr15 Roller Steel Construction Deck Floor Deck Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Production Capacity | 8-12m/min | Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Weight | 11T | Name | Ceramic floor tile making machine roof sheet forming machine for sale |
| life time | more than 10 year | features | high strength, large loading capacity |
| Usage | steel reinforced concrete construction | Raw material | Galvanized Sheet, metal sheet |
| Control system | PLC(imported Brand) | Shaft material | 45# Steel Outer Diameter: 90mm |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | Corrugated Floor Tile Making Machine ,12m min Floor Tile Making Machine ,12m min Corrugated floor roll forming machine | ||
Corrugated Floor Tile Making Machine Roof Sheet Forming Machine For Sale
The deck sheets produced by this deck floor roll fomring machine has high strength with big wave. It adheres well to concrete. It is used on high buildings. It not only saves steel mold plate, but also saves investment. The deck floor panels are used for high building surface panels, it has so many good advantages, such as high wave, high strongness, high atuomation, low cost.
What is the final product?
![]()
| Suitable roll forming material | GI/Alu-Zinc sheets |
| Thickness | 0.8mm-1.2mm |
| Coil input width | 1500mm |
| Carriage Frame design | Wall-plate-frame-design Wall plate thickness 25mm |
| Roll forming stages | 38 stages |
| Roller material | 45# steel, CNC lathes, Hard Chrome Coated |
| Shafts Diameter | Φ95mm |
| Main motor power | 22Kw×2 with reducer |
| Roll forming speed | 12-15 m/min as standard design |
| Hydraulic group power | 7.5Kw |
| Material of cutting blade | Cr12, hear treatment |
| Cutting design | After cut-off, there is waste |
| Electric Voltage Standard | 380V/50Hz/3PH or as per request |
| Color of Machine Painted | RAL 5015(Blue) or as requirements |
![]()
![]()
Material of the cutting:Cr12Mov with quenched It adopts welded steel and supported roller to
treatment.It can decide cut panel dimension transmit the products,which is used to collect
according to the hydraulic drive and PLC computer the finished products.
control system.
1. Technology:We have centers and innovative designing teams for different kinds of production lines.
2. After Sale Service:Warranty period 1 year , after this period , we are willing to give help
if customer needs accessory . The real cooperation will not end at the delivery .
we believe that satisfied after sale service means a lot.
3. Inspected by the Sellers:After completing the manufacturing and assembling of the equipments,
we will test the machines and commissioning in the workshop.
4. Inspected by the Buyers:After confirmation of a sound work of the line,
we will invite our customer to send their representatives to inspect the production lines in our factories.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!