| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Name | Roof standing seam roll forming machine for sale |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| Cutting type | Length |
| Function | Steel Roof Wall |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Roofing Corrugated Sheet Roll Forming Machine Line
Metal Roofing Tile Corrugated Sheet Roll Forming Machine
Automatic Corrugated Cold Roll Forming Machine
12m Min Ppgi Roofing Sheet Manufacturing Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T | Name | Roof standing seam roll forming machine for sale |
| Raw material | Ppgi | Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 | Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories | Cutting type | Length |
| Function | Steel Roof Wall | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | 3KW Corrugated Zinc Sheet Making Machine ,3KW Zinc Sheet Making Machine ,3KW Corrugated zinc making machine | ||
Roofing Sheet Tile corrugated metal steel zinc panel making machine
![]()
1.Transverse barrel corrugating type.
2.Raw material: thin Galvanized steel sheets, Aluzinc steel sheets etc
3.Sheet width:762mm(2.5 feet),914mm(3 feet),1000mm,1250mm
4.Width deviation:+25mm,-10mm.
5.Sheet Maximum length:4000mm, Thickness: 0.14mm to 0.40mm
6.Pitch:76 mm(+/-1.0mm) or customer(s) required.
7.Depth:18mm(+/-0.5mm) or customer(s) required.
8.Corrugation:large round wave (Based on JIS G3316).
9.Drive:geared motor 7.5Kw with reducer X one(1).
10.Roll revolution:max 12/minute.
11.Guider for sheet input:welded steel structure with stopper for setting width.
12.Corrugation roll:barrel length 2500mm-4500mmL.
13.Pitch adjust roll:barrel length 2500mm-4500mmL.
14.Up & down device for corrugation and pitch adjusting rolls.
15.Screw X four(4),adjusted by manual handles.
16.Guider for output products:welded steel plates.
17.Control and op panel:relay type X one(1).
18.Hardness:full hard,semi hard,soft.
19.Power:380V (50HZ).
20. Corrugated roll diameter : 385mm
21.Flat roll diameter: 345mm
IF you want such needs or professional consultation, pls contact us 7*24 hrs Huazhi Zhao:whatsapp/wechat:+8613784742176
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Contact us 7*24 hours Huazhi Zhao:whatsapp/wechat:+8613784742176
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!