| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Trapezoidal Roof Tile Building Material glazed tile Roll Forming Machine |
| Type | Roof Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain |
| Control Syetem | PLC |
| Voltage | As customer requirement |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Cutting system | Hydraulic Cutting |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Shaft | high grade 45# steel,70mm |
| Speed | 8-16 m/min |
| Warranty | 2 Years |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Language system | Chinese, English |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Rib Hydraulic IBR Metal Roof Roll Forming Machine
0.6mm LBR Wall Panel Roll Forming Machine
Automatic Steel Metal Rib Roof Tile Roll Forming Machine
Auto Aluminum Steel Profile 0.7mm Ibr Roof Sheet Forming Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days | Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Trapezoidal Roof Tile Building Material glazed tile Roll Forming Machine | Type | Roof Tile Forming Machine |
| Drive mode | Chain | Control Syetem | PLC |
| Voltage | As customer requirement | Roll material | high grade 45# steel |
| Cutting system | Hydraulic Cutting | Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Shaft | high grade 45# steel,70mm | Speed | 8-16 m/min |
| Warranty | 2 Years | Applicable Industries | Building Material Shops, Manufacturing Plant, Retail |
| Language system | Chinese, English | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | plc control syetem tile forming machine ,chain drive tile forming machine ,chain drive roof tile forming machine | ||
Trapezoidal Roof Tile Building Material glazed tile Roll Forming Machine
Parameter
| Suitable Raw Material | 0.3-0.7mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil |
| Under Frame | 300 H-beam |
| Sidewall | 16mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 13 rows |
| Cutting Blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 4.0 kw, Lichao, Shanghai |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
![]()
![]()
![]()
Machine List
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Stacker | 1 Set |
Our product:color steel roll forming machine,roof and wall panel roll forming machine,glazed tile roll forming machine,decking floor roll forming machine,Z and C purlin machine, stud and track roll forming machine, highway guardrail roll forming machine and so on.
The finished product of trapezoidal roof tile roll forming machine is widely used in the construction of various industrial plants, villages, warehouses, supermarkets, hotels, exhibition, family construction, shopping malls shutter doors and etc. It has the advantage of beautiful, classical appearance and grace taste.
Our factory is located in Cangzhou,China,near Beijing we has been in this feild about 10 years,my engineer has a lot of experience on roll forming machine and very professional on it.We produce all kind of roll forming machine,now the fasteset speed can reach 22m/min.
FAQ
Q1. What are the main key points for selecting right machines?
A1: Whole structure,Roller Shaft,Roller Material,Motor&Pump,and Control system. As the new buyer, please kindly know that price not the final point.
Good quality is for long-term business cooperation.
Q2. Can you provide OEM service for roll forming machine?
A2: Yes, most of cold roll forming machine need to be customized as detailed request, because raw material , size , production usage, machine speed, then machine specification will be some different.
Q3. How about the after-sale service?
A4: We provide 24 months free warranty and free technical support for the whole life of any machine. During warranty period, if parts still broken, we can send the new ones freely.
Q4. If I am in Beijing,Shanghai or Guangzhou,how to visit your company?
A5: 1) BeiJing South Statioin to Cangzhou West Station (by fast train 1 hour).
2) Shanghai Hongqiao to Cangzhou West (4.5 hours)
3) Guangzhou Airport to Tianjin ,then Tianjin to Cangzhou West
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!