| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | Low Price Roof Tiles Making Machinery Corrugated Roof Sheet Making Machine |
| Condition | New |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Tile Type | Steel |
| Color | Customers Requirement |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | high grade 45# steel |
| Chain | 1.0 inch |
| Frame | 300H steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
View Detail Information
Explore similar products
Roofing Corrugated Sheet Roll Forming Machine Line
Metal Roofing Tile Corrugated Sheet Roll Forming Machine
Automatic Corrugated Cold Roll Forming Machine
12m Min Ppgi Roofing Sheet Manufacturing Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | Low Price Roof Tiles Making Machinery Corrugated Roof Sheet Making Machine | Condition | New |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Cutting blade material | Cr 12 | Tile Type | Steel |
| Color | Customers Requirement | Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | high grade 45# steel | Chain | 1.0 inch |
| Frame | 300H steel | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | Place of Origin | Hebei, China |
| High Light | touchscreen corrugated sheet roll forming machine ,chain transmission corrugated roll former ,iso corrugated sheet roll forming machine | ||
Main Features
1. The roll forming machine can rollform metal roofing sheet. After roll formed by this roll forming machine, the surface will be very smooth and beautiful without any scratch on surface.
2. Rollforming process:uncoiler, straightening,rollforming, cut to length,Runout table.
3. Fully Automatic Control System with PLC.
4. Easy operation: Key in the length and quantity on the control panel.
5. One year warranty.
6. we also can do a custom roll forming machine, We can design the machine according to your specification and profile drawing.
7. One roll forming machine can produce one or two profiles.
Description of application effect
1. The whole line working speed is about 15m/min.,max working speed could be 30 meters per minute.
2. Feeding material width should be confirmed before machine design .the width are changeable,
3. Material thickness normal range are 0.3-0.8mm.if you have any special request on material thickness,we should discuss in advance .
4. Both three and four waves are suitable for the line.we can design the machine based on buyer's profile drawing.
5. Final sheet embossing is available.we can different embossing rollers on various pattern and drawings.
Working flow
![]()
Machine components
| No. | Name | Qty |
| 1. | De-coiler | 1 Set |
| 2. | Roll Forming Machine | 1 Set |
| 3. | Hydraulic Cutting Device | 1 Set |
| 4. | PLC Control Box | 1 Set |
| 5. | Hydraulic Pump | 1 Set |
| 6. | Output table | 1 Set |
A. General
| Suitable Material | Q235 or equivalent |
| Material Thickness | 0.25-0.8 mm |
| Material Width | 914, 1000, 1200, 1220 or 1250, as per the drawing |
| Dimension | About 7.9*1.3*1.1m(L*W*H) , as per the drawing |
| Working Space | About 17.9*2.8m(L*W) , as per the drawing |
| Length of the Sheet | You can set the length according to your need. It is controlled by PLC which can ensure the accuracy of ±1mm. |
| Cutting | Automatically stop and cutting when it comes to the set length. |
B. Components Details
| Roller Material | High grade 45# steel. Hard chrome plating, 0.05mm. |
| Main Frame | 350# steel. More stable and no shaking. |
| Middle Plate | 16mm. We use thicker plates to ensure stability of our products. |
| Forming Steps | 11-16, according to the drawing. |
| Shaft Material | Φ70 mm, high grade 45# steel. |
| Treating process: tempering- finish turning, high rigidity, hard to deform. | |
| Cutting Blade Material | Cr12, hardness HRC60-62. |
| Treating process: heat treatment- plane abrasion- wire electrode cutting. |
C. Electric Components
| Suitable Power | 380V, 50 Hz, 3 phase or according to your need. |
| Screen | 5.7 inch touch screen, easy to operate. |
| PLC | Delta DVP 14ES |
| well-adapted to various conditions, such as moisture, electromagnetic disturbance. | |
| Frequency Converter | DeltaVFD-M. It has the advantage of slowing down before cutting, to ensure the length accuracy (±1mm, far better than industrial standard ±3mm). |
| Length Measurement Device | Omron, made in Japan. |
| It features with high accuracy and stability. |
1 Q:How to place an order?
A: Inquiry---confirm the profile drawings and price----confirm the PI---arrange the deposit or L/C---then OK
2 Q:How to visit our company?
A:1. Fly to Beijing airport: By high speed train From Beijing Nan to Cangzhou Xi (1 hour),then we can pick up you.
2. Fly to Shanghai Airport: By high speed train From Shanghai Hongqiao to Cangzhou Xi(4.5 hours),then we can pick up you.
3 Q:Can you make the machine according to my design or photo type?
A: Yes. We have an experienced team for working out the most suitable design and production plan for the machine that you are going to book with us
4. Q: How can we be assured that you will deliver us quality machine with spare parts?
A:1. Customers to send the technical people to our factory for checking the quality.
2. We can send the technicians to the buyer`s factory for the installation of the machine.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!