Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,PE EVA EPDM Foam Closure Str...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | PE / EVA / EPDM Foam |
| Structure | Closed Cell |
| Density | 15-80 kg/m³ |
| Color | Black / Grey / White / Custom |
| Profile | Customized (according to roof sheet) |
| Feature | Waterproof / Dustproof / UV Resistant |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | EVA foam |
| Color | Black / Grey / Custom |
| Shape | Ridge closure / eave closure / custom profile available |
| Density | 20-45 kg/m³ |
| Function | Waterproof, dustproof, insect-proof, sound insulation |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Metal Roofing Gap Sealing Strips |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!