Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,Film Laminated PU Foam Board...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs per day |
| Delivery Time | 7 work days |
| Packaging Details | Carton / PE Bag / Custom Packaging |
| Material | Polyurethane Foam (PU Foam) |
| Surface | Film Laminated / Protective Film Coated |
| Color | Black / White / Gray / Custom Color |
| Size | OEM Custom Size |
| Density | 18-40 kg/m³ |
| Adhesive | Self Adhesive Optional |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Film Laminated PU Foam Board |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Density | 15–60 kg/m³ (customizable) |
| Hardness | Soft, medium, or firm available |
| Compression Ratio | 1:3 to 1:5 |
| Flame Retardant (Optional) | UL94 HF-1, V-0 available |
| Color | Black,white,grey,green,etc |
| Brand Name | SR |
| Model Number | PU |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 1000pcs per days |
| Delivery Time | 8 work days |
| Packaging Details | carton packaging |
| Material | PU Foam |
| Thickness | 1-100mm (Custom thickness available) |
| Density | 15-50 KG/m³ |
| Color | Black/White/Grey (Custom Colors Available) |
| Fire Rating | Class B2 |
| Size | Custom Shapes and Sizes |
| Brand Name | SR |
| Model Number | PU FOAM |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 2000 pcs / day |
| Delivery Time | 3 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | High-resilience Sponge Foam |
| Size | Customized according to customers |
| Color | White / Grey |
| Shape | WAVY |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!