China 62mm C Series IGBT Module Infineon FF150R17KE4 with Emitter Controlled Diode and
  1. China 62mm C Series IGBT Module Infineon FF150R17KE4 with Emitter Controlled Diode and
  2. China 62mm C Series IGBT Module Infineon FF150R17KE4 with Emitter Controlled Diode and
  3. China 62mm C Series IGBT Module Infineon FF150R17KE4 with Emitter Controlled Diode and
62mm C Series IGBT Module Infineon FF150R17KE4 with Emitter Controlled Diode and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Td(off) 700ns
Td(on) 240ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.7kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.41nF
Input Capacitance(Cies) 12nF
IGBT Type FS (Field Stop)
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5.2V@6mA
Operating Temperature -40℃~+150℃
Pulsed Current- Forward(Ifm) 300A
Switching Energy(Eoff) 28mJ
Turn-On Energy (Eon) 47mJ
Description 1.7kV FS (Field Stop) Screw Terminals Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # FF150R17KE4
Package Screw Terminals
Model Number FF150R17KE4
Product Specification
Td(off) 700ns Td(on) 240ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.7kV Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.41nF
Input Capacitance(Cies) 12nF IGBT Type FS (Field Stop)
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5.2V@6mA Operating Temperature -40℃~+150℃
Pulsed Current- Forward(Ifm) 300A Switching Energy(Eoff) 28mJ
Turn-On Energy (Eon) 47mJ Description 1.7kV FS (Field Stop) Screw Terminals Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # FF150R17KE4 Package Screw Terminals
Model Number FF150R17KE4
Product Overview
The FF150R17KE4 is a 62mm C-Series module featuring Trench/Fieldstop IGBT4 and Emitter Controlled Diode technology. Designed for high-power applications, it offers an extended operating temperature range, low VCEsat, and exceptional robustness. Its electrical and mechanical features make it suitable for demanding industrial uses.