China High Voltage IGBT Module YANGJIE DGW10N120CTL Featuring Fast Recovery Diode for
  1. China High Voltage IGBT Module YANGJIE DGW10N120CTL Featuring Fast Recovery Diode for
High Voltage IGBT Module YANGJIE DGW10N120CTL Featuring Fast Recovery Diode for
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Pd - Power Dissipation 157W
Td(off) 262ns
Td(on) 85ns
Operating Temperature -40℃~+175℃
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.035nF
IGBT Type FS (Field Stop)
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5V@500uA
Gate Charge(Qg) 0.08uC@15V
Pulsed Current- Forward(Ifm) 40A
Switching Energy(Eoff) 480uJ
Turn-On Energy (Eon) 980uJ
Description 157W 1.2kV FS (Field Stop) TO-247 Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # DGW10N120CTL
Package TO-247
Model Number DGW10N120CTL
Product Specification
Pd - Power Dissipation 157W Td(off) 262ns
Td(on) 85ns Operating Temperature -40℃~+175℃
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.035nF
IGBT Type FS (Field Stop) Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5V@500uA
Gate Charge(Qg) 0.08uC@15V Pulsed Current- Forward(Ifm) 40A
Switching Energy(Eoff) 480uJ Turn-On Energy (Eon) 980uJ
Description 157W 1.2kV FS (Field Stop) TO-247 Single IGBTs RoHS Mfr. Part # DGW10N120CTL
Package TO-247 Model Number DGW10N120CTL
Product Overview
Product Attributes
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Parameter Symbol Conditions Min. Typ. Max. Unit
Maximum Ratings
Collector-Emitter Breakdown Voltage VCE 1200 V DC
Collector Current, limited by Tjmax IC TC= 25C 20 A
Collector Current, limited by Tjmax IC TC= 100C 10 A
Diode Forward Current, limited by Tjmax IF TC= 25C 20 A
Diode Forward Current, limited by Tjmax IF TC= 100C 10 A
Continuous Gate-Emitter Voltage VGE 20 V
Transient Gate-Emitter Voltage VGE 30 V
Turn off Safe Operating Area VCE1200V, Tj 150C 40 A
Pulsed Collector Current, VGE=15V, tp limited by Tjmax ICM 40 A
Diode Pulsed Current, tp limited by Tjmax IFpuls 40 A
Short Circuit Withstand Time, VGE= 15V, VCC=900VVCEM1200V Tsc 10 s
Power Dissipation , Tj=175C,Tc=25C Ptot 157 W
Electrical Characteristics of the IGBTTj= 25unless otherwise specified
Static Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCES VGE=0V, IC=250A 1200 - - V
Gate Threshold Voltage VGE(th) VGE=VCE, IC=500A 5.0 5.8 6.6 V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) VGE=15V, IC=10A V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) Tj=25C 1.85 V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) Tj=125C 2.15 V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) Tj=150C 2.25 2.20 V
Zero Gate Voltage Collector Current ICES VCE=1200V, VGE=0V mA
Zero Gate Voltage Collector Current ICES Tj= 25C 0.25 mA
Zero Gate Voltage Collector Current ICES Tj=150C 5.00 mA
Gate-Emitter Leakage Current IGES VCE= 0V, VGE= 20V 400 nA
Input Capacitance Cies VCE= 25V, VGE= 0V, f = 1MHz 0.75 nF
Gate Charge QG VCC=960V,IC=10A, VGE=15V 0.08 uC
Short Circuit Collector Current ISC VGE=15V, tsc10us, Vcc=900V,Tj150C 50 A
Operating Junction Temperature Tj -40 +175 C
Storage Temperature Ts -55 +150 C
Soldering Temperature, wave soldering 1.6mm (0.063in.) from case for 10s 260 C
Electrical Characteristics of the DiodeTj= 25unless otherwise specified
Static Diode Forward Voltage VF IF= 10A V
Static Diode Forward Voltage VF Tj= 25C 2.0 V
Static Diode Forward Voltage VF Tj= 125C 2.1 V
Static Diode Forward Voltage VF Tj= 150C 2.1 V
Switching Characteristic, Inductive Load
Dynamic, at Tj= 25
Turn-on Delay Time td(on) VCC= 600V, IC=10A, VGE= -15v~15V, Rg=47 85 ns
Rise Time tr 50 ns
Turn-on Energy Eon 0.98 mJ
Turn-off Delay Time td(off) 262 ns
Fall Time tf 140 ns
Turn-off Energy Eoff 0.48 mJ
Dynamic, at Tj= 125
Turn-on Delay Time td(on) VCC= 600V, IC=10A, VGE= -15v~15V, Rg=47 90 ns
Rise Time tr 60 ns
Turn-on Energy Eon 1.33 mJ
Turn-off Delay Time td(off) 285 ns
Fall Time tf 150 ns
Turn-off Energy Eoff 0.9 mJ
Dynamic, at Tj= 150
Turn-on Delay Time td(on) VCC= 600V, IC=10A, VGE= -15v~15V, Rg=47 95 ns
Rise Time tr 65 ns
Turn-on Energy Eon 1.68 mJ
Turn-off Delay Time td(off) 308 ns
Fall Time tf 160 ns
Turn-off Energy Eoff 1.05 mJ
Electrical Characteristics of the DIODE
Dynamic, at Tj= 25
Reverse Recovery Current Irr IF=10A, VR=600V, -di/dt=500A/s 12.5 A
Reverse Recovery Charge Qrr 0.9 uC
Reverse Recovery Energy Erec 0.25 mJ
Dynamic, at Tj= 125
Reverse Recovery Current Irr IF=10A, VR=600V, -di/dt=500A/s 14.4 A
Reverse Recovery Charge Qrr 1.7 uC
Reverse Recovery Energy Erec 0.5 mJ
Dynamic, at Tj= 150
Reverse Recovery Current Irr IF=10A, VR=600V, -di/dt=500A/s 15.3 A