China Durable YANGJIE MG300HF12LEC2 IGBT module with high short circuit capability and
  1. China Durable YANGJIE MG300HF12LEC2 IGBT module with high short circuit capability and
Durable YANGJIE MG300HF12LEC2 IGBT module with high short circuit capability and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Pd - Power Dissipation 2kW
Td(off) 288ns
Td(on) 105ns
Operating Temperature -40℃~+125℃
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 1.2nF
Input Capacitance(Cies) 19.3nF
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5V@12mA
Gate Charge(Qg) 3.4uC
Pulsed Current- Forward(Ifm) 600A
Switching Energy(Eoff) 8.3mJ
Turn-On Energy (Eon) 33.5mJ
Description 2kW 1.2kV C2 Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # MG300HF12LEC2
Package C2
Model Number MG300HF12LEC2
Product Specification
Pd - Power Dissipation 2kW Td(off) 288ns
Td(on) 105ns Operating Temperature -40℃~+125℃
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV Reverse Transfer Capacitance (Cres) 1.2nF
Input Capacitance(Cies) 19.3nF Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5V@12mA
Gate Charge(Qg) 3.4uC Pulsed Current- Forward(Ifm) 600A
Switching Energy(Eoff) 8.3mJ Turn-On Energy (Eon) 33.5mJ
Description 2kW 1.2kV C2 Single IGBTs RoHS Mfr. Part # MG300HF12LEC2
Package C2 Model Number MG300HF12LEC2
MG300HF12LEC2 S-M292 IGBT Module
Product Attributes
  • Brand: Yangjie
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
ParameterSymbolConditionsValueUnit
IGBT Absolute Maximum Ratings
Collector-Emitter VoltageVCESVGE=0V, IC =1mA, Tvj=251200V
Continuous Collector CurrentICTc=80300A
Repetitive Peak Collector CurrentICRMtp=1ms600A
Gate-Emitter VoltageVGESTvj=25±20V
Total Power DissipationPtotTc=25, Tvjmax=1502000W
IGBT Characteristic Values
Gate-emitter Threshold VoltageVGE(th)VGE=VCE, IC =12mA,Tvj=255.0-6.5V
Collector-Emitter Cut-off CurrentICESVCE=1200V,VGE=0V,Tvj=251.0mA
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)Ic=300A,VGE=15V, Tvj=253.0-3.5V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)Ic=300A,VGE=15V, Tvj=1253.8V
Gate ChargeQG3.4uC
Input CapacitanceCiesVCE=25V,VGE =0V, f=1MHz,Tvj=2519.3nF
Gate-Emitter leakage currentIGESVCE=0 V, VGE=20V,Tvj = 25400nA
Turn-on Delay Timetd(on)IC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=25105ns
Rise TimetrIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=2580ns
Turn-off Delay Timetd(off)IC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=25288ns
Fall TimetfIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=2525ns
Energy Dissipation During Turn-on TimeEonIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=2533.5mJ
Energy Dissipation During Turn-off TimeEoffIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=258.3mJ
Turn-on Delay Timetd(on)IC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=125114ns
Rise TimetrIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=12587ns
Turn-off Delay Timetd(off)IC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=125332ns
Fall TimetfIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=12529ns
Energy Dissipation During Turn-on TimeEonIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=12546.7mJ
Energy Dissipation During Turn-off TimeEoffIC =300 A, VCE = 600 V, VGE = ± 15V, RGON = 3.3Ω, RGOFF =1.7Ω, Tvj=12511.8mJ
SC DataIscTp≤10us,VGE=15V, Tvj=150,Vcc=600V, VCEM≤1200V2200A
Diode Absolute Maximum Ratings
Repetitive Peak Reverse VoltageVRRMTvj=251200V
Continuous DC Forward CurrentIF300A
Repetitive Peak Forward CurrentIFRMtp=1ms600A
Diode Characteristic Values
Forward VoltageVFIF=300A,Tvj=251.70-2.0V
Forward VoltageVFIF=300A,Tvj=1251.75V
Recovered ChargeQrrIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=2516.8uC
Peak Reverse Recovery CurrentIrrIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=25240A
Reverse Recovery EnergyErecIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=2510.2mJ
Recovered ChargeQrrIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=12536.5uC
Peak Reverse Recovery CurrentIrrIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=125290A
Reverse Recovery EnergyErecIF =300 A, VR=600V, -diF/dt =3600A/us, Tvj=12520.3mJ
Module Characteristics
Isolation voltageVisolt=1min,f=50Hz2500V