China Industrial Power Module Infineon FF900R12ME7B11 with EconoDUAL3 Packaging and
  1. China Industrial Power Module Infineon FF900R12ME7B11 with EconoDUAL3 Packaging and
  2. China Industrial Power Module Infineon FF900R12ME7B11 with EconoDUAL3 Packaging and
  3. China Industrial Power Module Infineon FF900R12ME7B11 with EconoDUAL3 Packaging and
Industrial Power Module Infineon FF900R12ME7B11 with EconoDUAL3 Packaging and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Td(off) 550ns
Pd - Power Dissipation 20mW
Td(on) 410ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.72nF
Input Capacitance(Cies) 122nF
IGBT Type FS (Field Stop)
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 1.8V@15V,900A
Operating Temperature -40℃~+175℃@(Tj)
Pulsed Current- Forward(Ifm) 1800A
Switching Energy(Eoff) 89mJ
Turn-On Energy (Eon) 89mJ
Description IGBT FS (Field Stop) 1.2kV 900A 20mW Screw Terminals
Mfr. Part # FF900R12ME7B11
Package Screw Terminals
Model Number FF900R12ME7B11
Product Specification
Td(off) 550ns Pd - Power Dissipation 20mW
Td(on) 410ns Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 0.72nF Input Capacitance(Cies) 122nF
IGBT Type FS (Field Stop) Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 1.8V@15V,900A
Operating Temperature -40℃~+175℃@(Tj) Pulsed Current- Forward(Ifm) 1800A
Switching Energy(Eoff) 89mJ Turn-On Energy (Eon) 89mJ
Description IGBT FS (Field Stop) 1.2kV 900A 20mW Screw Terminals Mfr. Part # FF900R12ME7B11
Package Screw Terminals Model Number FF900R12ME7B11
EconoDUAL3 Module with TRENCHSTOP IGBT7 and Emitter Controlled 7 Diode and NTC
Product Attributes
  • Brand: Infineon
  • Module Type: EconoDUAL3
  • IGBT Technology: TRENCHSTOP IGBT7
  • Diode Technology: Emitter Controlled 7
  • Integrated Sensor: NTC
  • Connection Technology: PressFIT
  • Base Plate Material: Copper (Cu)
  • Internal Isolation Material: Al2O3
Technical Specifications
ParameterValueUnitConditions
IGBT, Inverter
Collector-emitter voltage (VCES)1200VTvj = 25C
Continuous DC collector current (ICDC)900ATC = 90C, Tvj max = 175C
Repetitive peak collector current (ICRM)1800AtP = 1 ms
Gate-emitter peak voltage (VGES)+/-20V
Collector-emitter saturation voltage (VCEsat)1.50 - 1.80VIC = 900 A, VGE = 15 V, Tvj = 25C - 175C
Gate threshold voltage (VGEth)5.15 - 6.45VIC = 18.0 mA, VCE = VGE, Tvj = 25C
Gate charge (QG)14.3CVGE = -15 / 15 V, VCE = 600 V
Input capacitance (Cies)122nFf = 100 kHz, Tvj = 25C, VCE = 25 V, VGE = 0 V
Reverse transfer capacitance (Cres)0.72nFf = 100 kHz, Tvj = 25C, VCE = 25 V, VGE = 0 V
Collector-emitter cut-off current (ICES)0.1mAVCE = 1200 V, VGE = 0 V, Tvj = 25C
Gate-emitter leakage current (IGES)100nAVCE = 0 V, VGE = 20 V, Tvj = 25C
Turn-on delay time (td on)0.41 - 0.49sIC = 900 A, VCE = 600 V, VGE = -15 / 15 V, RGon = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Rise time (tr)0.10 - 0.12sIC = 900 A, VCE = 600 V, VGE = -15 / 15 V, RGon = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Turn-off delay time (td off)0.55 - 0.69sIC = 900 A, VCE = 600 V, VGE = -15 / 15 V, RGoff = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Fall time (tf)0.11 - 0.33sIC = 900 A, VCE = 600 V, VGE = -15 / 15 V, RGoff = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Turn-on energy loss per pulse (Eon)89.0 - 170mJIC = 900 A, VCE = 600 V, L = 25 nH, di/dt = 6200 A/s, VGE = -15 / 15 V, RGon = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Turn-off energy loss per pulse (Eoff)89.0 - 158mJIC = 900 A, VCE = 600 V, L = 25 nH, du/dt = 3000 V/s, VGE = -15 / 15 V, RGoff = 0.51 , Tvj = 25C - 175C
Short circuit current (ISC)3200 - 3000AVGE 15 V, VCC = 800 V, Tvj = 150C - 175C
Thermal resistance, junction to case (RthJC)0.0452K/Wper IGBT
Thermal resistance, case to heatsink (RthCH)0.0269K/Wper IGBT
Operating temperature (Tvj op)-40 - 175C
Diode, Inverter
Repetitive peak reverse voltage (VRRM)1200VTvj = 25C
Continuous DC forward current (IF)900A
Repetitive peak forward current (IFRM)1800AtP = 1 ms
It - value35000 - 30000AsVR = 0 V, tP = 10 ms, Tvj = 125C - 175C
Forward voltage (VF)1.65 - 2.05VIF = 900 A, Tvj = 25C - 175C
Peak reverse recovery current (IRM)389 - 578AIF = 900 A, - diF/dt = 6200 A/s, VR = 600 V, VGE = -15 V, Tvj = 25C - 175C
Recovered charge (Qr)65.0 - 171CIF = 900 A, - diF/dt = 6200 A/s, VR = 600 V, VGE = -15 V, Tvj = 25C - 175C
Reverse recovery energy (Erec)29.0 - 68.0mJIF = 900 A, - diF/dt = 6200 A/s, VR = 600 V, VGE = -15 V, Tvj = 25C - 175C
Thermal resistance, junction to case (RthJC)0.0868K/Wper Diode
Thermal resistance, case to heatsink (RthCH)0.0342K/Wper Diode
NTC-Thermistor
Rated resistance (R25)5.00kTNTC = 25C
Deviation of R100 (R/R)-5 - 5%TNTC = 100C, R100 = 493
B-value (B25/50)3375K
B-value (B25/80)3411K
Module
Isolation test voltage (VISOL)3.4kVRMS, f = 50 Hz, t = 1 min
Creepage distance (terminal to heatsink)15.0mm
Clearance (terminal to heatsink)12.5mm
Comparative tracking index (CTI)> 200
Stray inductance module (LsCE)20nH
Module lead resistance (RCC'+EE')0.80mTC = 25C, per switch
Storage temperature (Tstg)-40 - 125C
Mounting torque for module mounting (Screw M5)3.00 - 6.00Nm
Terminal connection torque (Screw M6)3.0 - 6.0Nm