China Silicon FS Trench IGBT OSEN OGH25T120 with built-in fast recovery diode and high
  1. China Silicon FS Trench IGBT OSEN OGH25T120 with built-in fast recovery diode and high
Silicon FS Trench IGBT OSEN OGH25T120 with built-in fast recovery diode and high
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Td(off) 198ns
Td(on) 34ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 4.5V@0.25mA
Reverse Recovery Time(trr) 200ns
Description IGBT 1.2kV 25A Through Hole TO-3PNB
Mfr. Part # OGH25T120
Package TO-3PNB
Model Number OGH25T120
Product Specification
Td(off) 198ns Td(on) 34ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 4.5V@0.25mA
Reverse Recovery Time(trr) 200ns Description IGBT 1.2kV 25A Through Hole TO-3PNB
Mfr. Part # OGH25T120 Package TO-3PNB
Model Number OGH25T120
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: OSEN
  • Publication Order Number: OGH25T120
  • Revision: 21.2.10
  • Package Type: TO-3PNB
Technical Specifications
Parameter Symbol Rating Unit Conditions
Absolute Maximum Ratings
Maximum collector-emitter DC voltage VCES 1200 V (Tc=25C)
Maximum gate-emitter DC voltage VGES ±20 V (Tc=25C)
Collector DC current IDM 25 A (Tc=25C)
Storage temperature range Tstg -55~150
Max.Operating junction temperature Tj 150
Electrical Characteristics
Collector-emitter breakdown voltage VCES 1200 V VGE=0V, ICE=250uA
Collector drain current under zero gate pressure ICES -- 1.0 mA (VGE=0V,VCE=1200V)
Drain current of the gate body IGES -- ±250 nA (VGE=±20V)
Collector-emitter saturated pressure drop VCE(sat) -- 1.95 / 2.5 V (IC=25A ,VGE=15V)
Threshold voltage VGE(th) 4.5 / 5.8 / 7.5 V IC=250uA,VCE=VGE
Diode forward pressure drop VFM -- 2.7 / 3.0 V (IF=25A)
Switching Characteristics
Turn-On Delay Time Td(on) -- 34 ns (VCE=600V,IC=25A, Rg=10,VGE=15V, Inductive Load,Ta=25)
Rise Time Tr -- 36 ns (VCE=600V,IC=25A, Rg=10,VGE=15V, Inductive Load,Ta=25)
Turn-Off Delay Time Td(off) -- 198 ns (VCE=600V,IC=25A, Rg=10,VGE=15V, Inductive Load,Ta=25)
Fall Time Tf -- 175 ns (VCE=600V,IC=25A, Rg=10,VGE=15V, Inductive Load,Ta=25)
Total Gate Charge Qg -- 142 nC (VCE=960V,IC=25A, VGE=15V)
Gate-Source Charge Qgs -- 23 nC (VCE=960V,IC=25A, VGE=15V)
Gate-Drain Charge Qgd -- 75 nC (VCE=960V,IC=25A, VGE=15V)
Dynamic Characteristics
Input Capacitance Ciss -- 2375 pF (VCE=25V,VGE=0V f=1MHz)
Output Capacitance Coss -- 64 pF (VCE=25V,VGE=0V f=1MHz)
Reverse Transfer Capacitance Crss -- 47 pF (VCE=25V,VGE=0V f=1MHz)
Reverse recovery time Trr -- 200 nS (IF=25A di/dt=200A/uS)