China Luxin Semi LGM40HF120S2F2A Half Bridge IGBT Module 1200V 40A with 10 Second
  1. China Luxin Semi LGM40HF120S2F2A Half Bridge IGBT Module 1200V 40A with 10 Second
Luxin Semi LGM40HF120S2F2A Half Bridge IGBT Module 1200V 40A with 10 Second
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Pd - Power Dissipation 240W
Td(off) 200ns
Td(on) 85ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 90pF
Input Capacitance(Cies) 6.4nF
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5.9V@0.25mA
Operating Temperature -40℃~+150℃
Pulsed Current- Forward(Ifm) 80A
Output Capacitance(Coes) 180pF
Switching Energy(Eoff) 1.2mJ
Turn-On Energy (Eon) 4.3mJ
Description IGBT 40A Screw Terminals
Mfr. Part # LGM40HF120S2F2A
Package Screw Terminals
Model Number LGM40HF120S2F2A
Product Specification
Pd - Power Dissipation 240W Td(off) 200ns
Td(on) 85ns Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) 90pF Input Capacitance(Cies) 6.4nF
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 5.9V@0.25mA Operating Temperature -40℃~+150℃
Pulsed Current- Forward(Ifm) 80A Output Capacitance(Coes) 180pF
Switching Energy(Eoff) 1.2mJ Turn-On Energy (Eon) 4.3mJ
Description IGBT 40A Screw Terminals Mfr. Part # LGM40HF120S2F2A
Package Screw Terminals Model Number LGM40HF120S2F2A
LGM40HF120S2F2A - 1200V/40A Half Bridge in One-Package IGBT Module
The LGM40HF120S2F2A is a 1200V/40A Half Bridge IGBT module designed for high-power applications. It features low switching losses, low VCEsat with a positive temperature coefficient, and 10s short circuit capability. Its isolated copper baseplate utilizes DBC technology, making it suitable for demanding environments.
Product Attributes
  • Brand: LU-SEMI
  • Model: LGM40HF120S2F2A
  • Technology: IGBT
  • Package Type: Half Bridge in One-Package
  • Baseplate: Isolated Copper Baseplate using DBC Technology
Technical Specifications
Parameter Conditions Symbol Values Units Min. Typ. Max.
IGBT, Inverter Maximum Rated Values VCES 1200 V
IC nom (TC = 100C, Tvj max = 150C) IC nom 40 A
ICRM (tP = 1 ms) ICRM 80 A
IGBT, Inverter Characteristic Values VCE sat (IC = 40 A, VGE = 15 V, Tvj = 25C) VCE sat V 1.8
VCE sat (IC = 40 A, VGE = 15 V, Tvj = 150C) VCE sat V 2.3
VGEth (IC = 0.25 mA, VCE = VGE, Tvj = 25C) VGEth 5.9 V
Diode, Inverter Maximum Rated Values VRRM (Tvj = 25C) VRRM 1200 V
IF (Continuous DC) IF 40 A
IFRM (tP = 1 ms) IFRM 80 A
Diode, Inverter Characteristic Values VF (IF = 40 A, Tvj = 25C) VF V 2.3
VF (IF = 40 A, Tvj = 150C) VF V 2.5
Module Characteristic Values Isolation test voltage RMS (f = 50 Hz, t = 1 min.) VISOL 2.5 kV