China TO247 Package IGBT luxin-semi YGW20N65T2 650V 20A designed for soft switching
  1. China TO247 Package IGBT luxin-semi YGW20N65T2 650V 20A designed for soft switching
TO247 Package IGBT luxin-semi YGW20N65T2 650V 20A designed for soft switching
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Pd - Power Dissipation 142W
Td(off) 60ns
Td(on) 20ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 650V
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 4.4V@250uA
Operating Temperature -40℃~+175℃
Output Capacitance(Coes) 50pF
Reverse Recovery Time(trr) 50ns
Switching Energy(Eoff) 100uJ
Turn-On Energy (Eon) 470uJ
Description IGBT 650V 20A Through Hole TO-247
Mfr. Part # YGW20N65T2
Package TO-247
Model Number YGW20N65T2
Product Specification
Pd - Power Dissipation 142W Td(off) 60ns
Td(on) 20ns Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) 650V
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) 4.4V@250uA Operating Temperature -40℃~+175℃
Output Capacitance(Coes) 50pF Reverse Recovery Time(trr) 50ns
Switching Energy(Eoff) 100uJ Turn-On Energy (Eon) 470uJ
Description IGBT 650V 20A Through Hole TO-247 Mfr. Part # YGW20N65T2
Package TO-247 Model Number YGW20N65T2
Product Overview
The YGF20N65T2, YGK20N65T2, YGP20N65T2, and YGW20N65T2 are 650V / 20A Trench Field Stop IGBTs designed for high-reliability applications. These devices feature a maximum junction temperature of 175C, high breakdown voltage, short circuit rating, and very low saturation voltage (1.65V Typ. @ 20A). They are suitable for soft switching applications, air conditioning, and motor drive inverters.
Product Attributes
  • Brand: LU-Semi
  • Origin: China (implied by website domain)
  • Date: 2021.04 / Rev1.1
Technical Specifications
ModelPackageVCE (V)IC (A)VCE(SAT) @ IC=20A (V)Max Junction Temperature (C)Short Circuit RatedApplications