| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15-20 work days |
| Packaging Details | UN Carton |
| Model | H02 |
| Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Capacity | 5.12kWh |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 41.6V |
| Charging/Discharging Current | 100A |
| Enclosure Dimensions | 485*475*180mm |
| Net Weight | 46kg |
| Gross Weight | 50kg |
| Brand Name | shunxiang |
| Model Number | H02 |
| Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
25.6V 100Ah Wall Mounted Energy Storage Power Supply For Space Saving Installati
Compact 2.56kWh Solar Power Battery Systems Easy Maintenance Safety Operation
Wall Mounted Residential Solar Energy Storage System With 5.12kWh LiFePO4
15kWh Home Energy Storage System 51.2V Nominal Voltage 280Ah Solar PV Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15-20 work days | Packaging Details | UN Carton |
| Model | H02 | Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 51.2V | Capacity | 5.12kWh |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V | Discharge Cut-off Voltage | 41.6V |
| Charging/Discharging Current | 100A | Enclosure Dimensions | 485*475*180mm |
| Net Weight | 46kg | Gross Weight | 50kg |
| Brand Name | shunxiang | Model Number | H02 |
| Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 | Place of Origin | China |
| High Light | 51.2V 100Ah Energy Storage Power Supply ,Off Grid Energy Storage Power Supply ,5.12kWh solar power and battery storage | ||
Name: Home Energy Storage Wall-Mounted Series
Model: H02
Battery Type: LiFePO₄
Nominal Voltage: 51.2V
Nominal Capacity: 100Ah
Capacity: 5.12kWh
Charge Cut-off Voltage: 58.4V
Discharge Cut-off Voltage: 41.6V
Charging Current: 100A
Discharging Current: 100A
Communication Ports: RS485+CAN+RS232
Communication Protocol: Compatible with multiple mainstream inverter protocols on the market
Enclosure Dimensions: 485*475*180mm
Packaging Dimensions: UN Carton 546*521*256mm
Charging Operating Temperature: 0℃~45℃
Discharging Operating Temperature: -20℃~55℃
Storage Temperature: -10℃~45℃ (Charge/discharge once per month)
Net Weight: 46kg
Gross Weight: 50kg
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50million-80million
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!