| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Power | 100W |
| CCT | 4000K/ 5000K/ 6500K |
| CRI | 70/80 |
| Efficacy | 180lm/w |
| Color | Black |
| Name | LED Garden Light |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G05 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Warm White Garden Light Waterproof 40W 70W 100W Corridor LED Light
High Brightness LED Garden Light 200W For Home Hotel Garden Park
Outdoor LED Garden Light Waterproof IP65 130lm/W LED Landscape Lighting
Black 40W-100W LED Garden Light IP66 For Outdoor Courtyards
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Power | 100W |
| CCT | 4000K/ 5000K/ 6500K | CRI | 70/80 |
| Efficacy | 180lm/w | Color | Black |
| Name | LED Garden Light | Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G05 | Place of Origin | China |
| High Light | Outdoor Courtyard Lighting 40W ,IP66 Waterproof Garden Light ,Courtyard Garden Lighting 70W | ||
LED Lamp Outdoor Courtyard Lighting Waterproof IP66 40W 70W LED Graden Light
Product Description
This outdoor LED light is made for courtyards and lawns, with 3030 chips and 40W–100W power options. It covers up to 80㎡ and runs stably all day, with IP66 protection to handle harsh weather.
Specification
| Model | VB-G05-100 |
| Power | 100W |
| Voltage | AC100-277V |
| LED chip | Customized3030 |
| CCT | 4000K/ 5000K/ 6500K |
| CRI | 70/80 |
| Efficacy | 180lm/w |
| Lumen Flux | 180000LM |
| Beam Type | T2-M,T3-S, T3-M, T4-M, T5-M, 110° |
| Available Options | Daylight Sensor,Motion sensor,Smart control |
| IP rating | IP66 |
| Color | Grey, Black |
| Lifetime | 50,000 hours |
| Main Material | Die-casting Aluminum |
| Working Temp.(°C) | -40℃~50℃,20%~90% RH |
| Storage Temp.(°C) | -40℃~50℃, 10%~90% RH |
Advantage
Application
This LED graden light application park, school, roads
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!