| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Power | 70W |
| CCT | 3000K/ 4000K/ 5000K/ 6500K |
| CRI | >80 |
| Efficacy | 190lm/w |
| Color | Grey |
| Name | LED Garden Light |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G05 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Warm White Garden Light Waterproof 40W 70W 100W Corridor LED Light
High Brightness LED Garden Light 200W For Home Hotel Garden Park
Outdoor LED Garden Light Waterproof IP65 130lm/W LED Landscape Lighting
Black 40W-100W LED Garden Light IP66 For Outdoor Courtyards
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Power | 70W |
| CCT | 3000K/ 4000K/ 5000K/ 6500K | CRI | >80 |
| Efficacy | 190lm/w | Color | Grey |
| Name | LED Garden Light | Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G05 | Place of Origin | China |
| High Light | Smart Control LED Garden Light ,100W Garden Light IP66 ,130lm/W Daylight Sensor Light | ||
40W 70W 100W 3030 IP66 130lm/W Daylight Sensor Motion Sensor Smart Control Led Garden Light
Product Description
Designed for outdoor use, this LED light offers 40W to 100W power using 3030 high-density chips. It lights up 30–80㎡ and is IP66-rated, making it great for rain, dust, and cold—ideal for garden and courtyard lighting.
Specification
| Model | VB-G05-70 |
| Power | 70W |
| Voltage | MOSO 100-277v 50/60Hz |
| LED chip | LED3030 |
| CCT | 3000K/ 4000K/ 5000K/ 6500K |
| CRI | >80 |
| Efficacy | 180~190lm/w |
| Beam Type | T2-M,T3-S, T3-M, T4-M, T5-M, 110° |
| Available Options | Daylight Sensor,Motion sensor,Smart control |
| IP rating | IP66 |
| Color | Grey |
| Lifetime | 50,000 hours |
| Main Material | Die-casting Aluminum |
| Working Temp.(°C) | -40℃~50℃,20%~90% RH |
| Storage Temp.(°C) | -40℃~50℃, 10%~90% RH |
Features
Application
This LED graden light application park, school, roads
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!