| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Name | Waterproof LED Garden Light Outdoor |
| Power | 20W ~100W |
| Input Voltage | AC100-240V |
| CRI | >80 |
| CCT | 3000K/4000K/5000K/6000k |
| Efficiency | 130lm/w |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Die-cast Aluminum+Tempered Glass |
| Warranty | 5year |
| Working Lifetime | 100000hours |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G07 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Warm White Garden Light Waterproof 40W 70W 100W Corridor LED Light
High Brightness LED Garden Light 200W For Home Hotel Garden Park
Outdoor LED Garden Light Waterproof IP65 130lm/W LED Landscape Lighting
Black 40W-100W LED Garden Light IP66 For Outdoor Courtyards
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Name | Waterproof LED Garden Light Outdoor |
| Power | 20W ~100W | Input Voltage | AC100-240V |
| CRI | >80 | CCT | 3000K/4000K/5000K/6000k |
| Efficiency | 130lm/w | IP Rating | IP65 |
| Material | Die-cast Aluminum+Tempered Glass | Warranty | 5year |
| Working Lifetime | 100000hours | Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G07 | Place of Origin | China |
| High Light | Waterproof LED Garden Light Outdoor ,IP65 Waterproof LED Garden Light ,LED Garden Light Outdoor 130lm/w | ||
Waterproof Garden Light Outdoor Home Light,Park Lighting Garden Lamp
Product Description
LED Garden light designed specifically for outdoor courtyards, gardens, and lawns. It uses high-density 3030 chips, provides 20W~100W power options,.It is equipped with an IP66 waterproof and dustproof structure, is not afraid of heavy rain, dust, or severe cold, and operates stably 24 hours a day, making it an ideal choice for high-end outdoor lighting.
Specification
| Model | VB-G07 | ||||||
| Power | 20W | 30W | 40W | 50W | 60W | 80W | 100W |
| Voltage | AC100-240v 50/60Hz | ||||||
| LED chip | Lumileds3030 | ||||||
| CCT | 3000K/ 4000K/ 5000K/ 6500K | ||||||
| CRI | >80(Ra 70 optional) | ||||||
| Efficacy | 130lm/w | ||||||
| Lumen Flux | 2600LM | 3900LM | 5200LM | 6500LM | 7800LM | 10400LM | 1300LM |
| Beam Type | TYPE II/TYPE III | ||||||
| Cover Material | Tempered Glass | ||||||
| Mounting Type | Suspended mounted,pendant mounted,Side entry mounted,post top mounted | ||||||
| Dimmable | 1~10V Dimming(default)/timer dimming | ||||||
| IP rating | IP65 | ||||||
| Lifetime | 100,000 hours | ||||||
| Working Temp.(°C) | -40℃~50℃,20%~90% RH | ||||||
| Storage Temp.(°C) | -40℃~50℃, 10%~90% RH | ||||||
| Product size | 500*450mm | ||||||
| G.W.(KG) | 6KG | ||||||
| Carton size | 590*500*150mm | ||||||
Features
Application
This LED graden light application park, school, roads,home park,garden.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!